Joński skarży Korwin-Mikkego do Komisji Etyki Poselskiej za wpisy nt. wojny w Ukrainie; chce nagany

Karol Kwiatkowski7 kwietnia, 202236 min

Dariusz Joński (KO) skierował do Komisji Etyki Poselskiej wniosek o ukaranie naganą Janusza Korwin-Mikkego (Konfederacja) za wpisy w mediach społecznościowych, w których poddawał w wątpliwość zbrodnie, które wojsko rosyjskie popełniło w ukraińskiej Buczy.

„Opinie posła Janusza Korwin-Mikkego są nie tylko nieodpowiedzialne i narażają na szwank dobre imię Sejmu, ale wypowiadane w określonej sytuacji międzynarodowej, godzą w powagę polskiego państwa. Dlatego, kierując się troską, również o nasze bezpieczeństwo, składam wniosek do Komisji Etyki Poselskiej o ukaranie Posła Korwin-Mikkego naganą” – powiedział Joński PAP.

Od samego polityka Konfederacji – jak dodał – oczekuje, by zaprzestał „wygłaszania kolejnych komentarzy o wojnie w Ukrainie”.

Z wniosku wynika, że chodzi o serię twitterowych postów Korwin-Mikkego z 3 kwietnia. Polityk, komentując doniesienia o zbrodniach rosyjskich, napisał m.in.: „Zauważyliście Państwo, że domy są niemal nietknięte (pewno nie…)? A pomyśleliście, dlaczego chowa się ludzi w masowych grobach – a nie chowają ich krewni (w Buczy żyło 36 tys.)? I czemu krewni nie usunęli tych ciał z ulicy? Patrzcie i MYŚLCIE! To nie boli. #Bucha”.

Joński w uzasadnieniu wniosku podkreślił, że „Janusz Korwin-Mikke korzystając z autorytetu, jakim jest sprawowanie mandatu przedstawicielskiego posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, sugerował opinii publicznej jakoby za masakrę mieszkańców podkijowskiej Buczy odpowiedzialni mogli być obywatele Ukrainy, a nie żołnierze rosyjskiej armii, która okupowała w/w tereny”.

Jak zaznaczył, swoją tezę poseł Konfederacji potwierdzał w późniejszych wpisach. Ich treść również znalazła się w uzasadnieniu wniosku Jońskiego. „Jest to TYPOWE błędne koło. Takie zdjęcia mają UDOWODNIĆ, że Rosjanie są zbrodniarzami. A skąd wiadomo, że mordercami byli Rosjanie, a nie Ukraińcy? Jak to, skąd? Bo przecież WIADOMO, że Rosjanie są zbrodniarzami… Szkolny błąd logiczny. Ludzie ZAŚLEPIENI go nie widzą” – napisał Korwin-Mikke w jednym z tweetów.

W kolejnym, również przytoczonym we wniosku, dodał: „Posłałem to zdjęcie anatomopatologowi. Niestety: z powodu słabej jakości zdjęcia nie można wykluczyć ani tego, że są to trupy, ani tego, że to żywi, upozowani ludzie. Natomiast na 99,9 proc. ciał na ulicy to NIE są pomordowani przez Rosjan mieszkańcy Buczy, co dokładnie wyjaśniłem”.

Joński zwrócił w uzasadnieniu uwagę, że wpisy Korwin-Mikkego zostały niezwłocznie wykorzystane przez propagandystów Kremla, którzy – według polityka KO – „w specjalnie opublikowanej depeszy, zatytułowanej +Poseł RP zakwestionował 'masową śmierć’ ludzi w Bucha+, wskazali, że: +Korwin-Mikke, lider koalicji eurosceptyków i nacjonalistów 'Konfederacja’ w polskim parlamencie, wątpi w 'masowe śmierci’ ludzi w ukraińskiej Buczy pod Kijowem, którą to informację rosyjskie Ministerstwo Obrony uważa za kolejną prowokację+”.

Poseł Koalicji Obywatelskiej ocenił we wniosku, że słowa te „są poza wszelkimi standardami zachowań przyzwoitych i społecznie akceptowalnych”. „Potwierdzeniem braku akceptacji dla tez wygłaszanych przez pana posła jest fakt wykorzystania jego osoby i autorytetu polskiego parlamentarzysty w propagandzie Kremla popierającej i tłumaczącej zbrojną napaść Federacji Rosyjskiej w Ukrainie” – dodał Joński.

Zgodnie z regulaminem Sejmu Komisja Etyki Poselskiej, po rozpatrzeniu sprawy i stwierdzeniu naruszenia przez posła „Zasad etyki poselskiej”, może w drodze uchwały: zwrócić posłowi uwagę, udzielić posłowi upomnienia lub udzielić posłowi nagany. (PAP)

autor: Marta Rawicz

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

3 comments

 • PI Grembowicz

  7 kwietnia, 2022 at 10:12 am

  Janusz Korwin Mikke, Grzegorz Braun /plus Stanisław Michalkiewicz obecnie nadal jeżdżący po Polsce i opowiadający swe kolejne bzdury, wymysły, banialuki i surrealizmy pseudopolityczne plus pomyłki, błędy myślowe, orwellowskie, huxleyowskie/, tow. Winnicki, czyli Konfederacja na stare lata, szczególnie po 24.02.2022, zgłupieli, pogubili się i stali się ofiarą swych własnych idei, czyli jednostronnej, tendencyjnej, szablonowej, schematycznej, przewidywalnej do bólu i w sumie nieprawdziwej wizji świata, rodem ze Sputnika i… Bibuły /niestety/, gdzie za wszelkie zło świata, grzechy, cokolwiek i oczywiście tę wojnę są odpowiedzialne jak zwykle zawsze i wszędzie te straszne USA, jankesi i ten zły rzecz jasna Donald Trump!
  Podobnie też twierdzi inny pożyteczny idiota czerwonej Rosji, obecnego komunizmu Putina, KGB, naczelny kretyn oraz oszczerca Ameryki, zadeklarowany komunista, nienawidzący wszystkiego co rodzinne, amerykański /!/ reżyser Oliver Stone.
  Wszyscy oni stali się de facto duchowymi, ideowymi, myślowymi bękartami i pogrobowcami komunizmu, ZSRR, Stalina, Lenina, Marxa, Engelsa, NKWD, KGB, FSB /naszego Bieruta, Gomułki, Gierka, Jaruzelskiego, Kiszczaka, Urbana/ i oczywiście współczesnej Rosji Radzieckiej na czele z całą obecną agenturą bolszewicką wraz, za przeproszeniem, Putinem…
  Jednocześnie, co zabawne, stali się oni jednocześnie, wg samego Putina, także – ponieważ są z Polski czy USA – owymi ukraińskimi nazistami, faszystami i zgniłymi imperialistami, jakich trzeba tępić, wyrzynać, eliminować, rozgniatać jak pluskwy w ramach nowego i współczesnego holokaustu AD 2022, a z jakimi obecnie walczy mężnie cała armia, służby, propaganda, ludzie sowieccy, radzieccy, w tym naczelni: Putin, Miedwiediew, Ławrow, a więc ogólnie cała ta szajka morderców, kłamców, złodziei i gwałcicieli.
  Nieśmieszna to jest groteska, paranoja, schizofrenia; zgroza, dno, degrengolada intelektualna, moralna, ideowa, każda oraz wstyd, porażka aż ręce opadają…
  Konfederacja jako niebezpieczna i destrukcyjna sekta niczym nieróżniąca się właściwie od bękartów PRL, komuny, socyalizmu, demokracji ludowej i tzw. okrągłego stołu/magdalenki – POSLDPSL… nadaje się już wprost oraz dojrzała do delegalizacji?!

  • Dorota

   7 kwietnia, 2022 at 9:57 pm

   Okropny komentarz pałający nienawiścią do ludzi, w którym łamane są zasady komunikacji.

 • Dorota

  7 kwietnia, 2022 at 10:00 pm

  Na miejscu prezydenta Ukrainy poprosiłabym niezwłocznie międzynarodową komisję o badanie zbrodni w Buczy.

Leave a Reply

Koszyk