Pierwszy seryjny zestaw przeciwlotniczy Pilica przekazany wojsku

Konsorcjum PGZ-Polica przekazało 35. skwierzyńskiemu dywizjonowi rakietowemu Obrony Powietrznej przeciwlotniczy zestaw rakietowo-artyleryjski Pilica – poinformowała w środę PGZ.

To pierwszy seryjny zestaw tego systemu bardzo krótkiego zasięgu i drugi dostarczony wojsku; prototypowy zestaw jest na wyposażeniu 37. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Sochaczewie. W 2022 r. konsorcjum planuje dostawy dwóch kolejnych seryjnych zestawów.

„Plan modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP zakłada pozyskanie wielowarstwowego, zintegrowanego systemu obrony powietrznej, przystosowanego do zwalczania pełnego spektrum środków napadu powietrznego” – przypomniał cytowany w komunikacie PGZ prezes Grupy Sebastian Chwałek.

Zapewnił, że „na każdym szczeblu tego systemu polski przemysł zbrojeniowy ma kompetencje i zdolności do dostarczania rozwiązań skrojonych pod potrzeby naszych żołnierzy”. Zwrócił uwagę, że uzbrojeniem wyrzutni są pociski Grom/Piorun, „które wyróżnia precyzja, skuteczność rażenia oraz możliwość użycia w każdych warunkach, w dowolnej porze dnia i nocy”.

Pojedynczy zestaw składa się z sześciu jednostek ogniowych z ciągnikami artyleryjskimi, stanowiska dowodzenia, stacji radiolokacyjnej; dwóch pojazdów transportowych i dwóch pojazdów amunicyjnych.

W skład każdej jednostki ogniowej systemu wchodzą dwie automatyczne armaty 23mm i dwie wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Grom/Piorun. Każdy zestaw ma własną głowicę optoelektroniczną z kamerą termowizyjną i dalmierzem laserowym.

System, przeznaczony do zwalczania samolotów, śmigłowców, dronów i pocisków manewrujących na dystansie do 5 km, może działać autonomicznie i w ramach zintegrowanej, wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej jako system bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD). Rozwiązania wykorzystane w PSR-A Pilica PGZ zamierza zastosować również w innych projektach obrony przeciwlotniczej.

Konsorcjum powołane do budowy zestawu Pilica tworzą spółki Grupy PGZ: PGZ SA, PIT-Radwar, PCO i Zakłady Mechaniczne Tarnów jako integrator systemu.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Paweł Kopeć

    30 marca, 2022 at 3:48 pm

    To dobrze, ponieważ już niedługo może się okazać, że przy Ukrainie i z nią, naprawdę oraz realnie (!), zostanie i zostaje, z powodu m.in. położenia czy siły, tylko… Polska.
    Really life live…

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *