Nie tylko o Geremku

Nasza Polska24 marca, 20224 min

Wydawnictwo 3DOM opublikowało w ostatnim czasie książkę Henryka Jezierskiego Ostatnia „laska” Geremka – dzieło stanowiące podsumowanie polskiej sceny politycznej ostatnich dekad. Czego dokładnie dowiemy się z tej publikacji?

Dzieło składa się z zapisków, felietonów oraz komentarzy, które autor sporządzał w przeciągu ostatnich 32 lat. Henryk Jezierski za pomocą tekstów pragnie podzielić się z czytelnikami swoją wiedzą oraz refleksjami na temat wydarzeń związanych z kształtowaniem się w Polsce nowego systemu politycznego. Publikacja przypomina przede wszystkim o kierunku, jaki nasz kraj obrał, by przypodobać się szeroko pojmowanemu Zachodowi. Dla autora jest to o tyle zatrważające, że przecież to Polacy w przeszłości niejednokrotnie ratowali Stary Kontynent przed zgubnymi wpływami obcych cywilizacji – co za tym idzie, to raczej z naszego narodu winno się czerpać inspirację, a nie odwrotnie.

Henryk Jezierski w swojej książce porusza temat m.in. wkraczania Polski do „Unii Europejskiej”, nagonki na Andrzeja Leppera, czy wciąż aktualnej „rywalizacji” polityków Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości. Książka odzwierciedla polską rzeczywistość ostatnich dekad, dlatego też poza politykami nie brak w niej odniesień do innych postaci z życia publicznego: dziennikarzy, publicystów czy sportowców. Henryk Jezierski za pomocą tej książki pragnie przede wszystkim pokazać, w jaki sposób wmawiano Polakom, że żyją „w wolnym i demokratycznym państwie” – w jaki sposób mrzonka o niezależności i samostanowieniu owładnęła umysły obywateli naszego kraju, pozbawiając ich tym samym możliwości trzeźwej oceny sytuacji.

Do czego odwołuje się natomiast intrygujący tytuł książki? Do nieszczęśliwego wypadku samochodowego, w którym zginął polski polityk – Bronisław Geremek. Zgodnie z ustaleniami prowadzony przez niego Mercedes zjechał na przeciwległy pas i zderzył się z jadącym z naprzeciwka Fiatem Ducato. Co zastanawiające, politykowi w czasie jazdy towarzyszyła pewna kobieta, którą jednak – jak możemy przeczytać w zapiskach Henryka Jezierskiego – pominięto przy kompletowaniu zeznań z tego zdarzenia. To doprowadziło do licznych podejrzeń, jakoby Geremek zginął w trakcie innych czynności seksualnych z rzekomą pasażerką. 

Pozostaje faktem, że była to ostatnia „laska” Geremka vel Lewartowa. Bez względu na to, czy pod pojęciem „laski” będziemy rozumieli osobę (czytaj: pasażerkę Mercedesa), czy też czynność seksualną. I niech tak zostanie.

Jeżeli zaintrygowały Państwa poruszane w książce Ostatnia „laska” Geremka kwestie, serdecznie zachęcamy do zgłębienia całej lektury. Książkę znaleźć można pod linkiem: https://3dom.pro/18951-ostatnia-laska-geremka-henryk-jezierski.html

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk