Mimo embarga broń płynęła do Rosji. Najwięcej sprzedały Francja, Niemcy i Włochy

Co najmniej 10 państw Unii Europejskiej sprzedawało broń Rosji pomimo sankcji, jakie zostały nałożone po zaanektowaniu Krymu – donosi RMF24 powołując się na dane Investigate Europe. Na przestrzeni lat 2015-20 sprzedano sprzęt wojskowy za 346 mln euro. Najwięcej sprzedały Francja, Niemcy i Włochy.

Po nielegalnej aneksji Krymu przez Putina w 2014 roku świat odpowiedział sankcjami na Rosję. Wśród nich Unia Europejska wprowadziła embargo zakazujące tak bezpośredniej, jak i pośredniej sprzedaży uzbrojenia czy też wszelkich produktów związanych nim, a więc broni, amunicji, pojazdów wojskowych czy sprzętu paramilitarnego.

Mimo tego, jak informuje Investigate Europe, broń do Rosji z UE jednak trafiała. Na przestrzeni lat 2015-20 sprzedano sprzęt wojskowy za 346 mln euro. Umożliwić to miał zapis o zwolnieniu z sankcji umów zawartych przed 1 sierpnia 2014 r. lub pomocniczych kontraktów niezbędnych do realizacji takich umów – dodaje RMF24.

Rosyjską armię zbroiło 10 państw Unii Europejskiej – Francja, Niemcy, Włochy przodowały, ale Investigate Europe wymienia też Austrię, Bułgarię, Czechy, Słowację, Finlandię, Hiszpanię i Chorwację. Jak zaznacza serwis, część ze sprzętu, jaki trafiał do Federacji Rosyjskiej, miał podwójne zastosowanie. Tak było w przypadku lodołamaczy czy innych pojazdów. Ale Europa dostarczała Rosji też broń strzelecką, amunicję czy wojskowe samochody terenowe Iveco, których obecnie rosyjska armia używa w inwazji na Ukrainę.

Żródło: Financial News, RMF

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

Leave a Reply

Koszyk