Dr Sutkowski: pandemia jeszcze się nie skończyła

Pandemia się jeszcze nie skończyła, nie możemy odwoływać wszystkich alertów. Musimy niewątpliwie uważać i to nie dlatego, żebyśmy się mieli bać. Nie trzeba się bać, tylko trzeba przeciwdziałać – powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Sutkowski przekazał, że obecna wartość zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce jest zbliżona do tych wartości, które były przed przyjazdem uchodźców z Ukrainy.

„Oczywiście musimy obserwować sytuację, dlatego, że poziom zaszczepienia na Ukrainie dwoma dawkami to jest 35 proc., a trzema dawkami to jest trochę ponad 2 proc., więc to jest bardzo mała liczba zaszczepionych pacjentów ukraińskich, ale polskie społeczeństwo też nie jest jakoś rewelacyjnie zaszczepione” – powiedział.

„Co prawda mamy blisko 60 proc. osób zaszczepionych dwoma dawkami, ale zaledwie 30 proc. jest zaszczepionych trzema dawkami” – podsumował.

Doktor podkreślił, że należy na bieżąco monitorować sytuację i dokładnie sprawdzać. „Wśród osób trafiających do szpitali co trzeci, czwarty obywatel Ukrainy jest zakażony koronawirusem, więc jest to duży odsetek osób zakażonych” – przekazał.

W związku z tym Sutkowski zachęca, aby jednak w dalszym ciągu nosić maseczki. „Koniecznie w przestrzeniach zamkniętych, ale nawet jeśli jesteśmy w bardzo dużym skupisku, w przestrzeniach otwartych” – mówił. „Warto by było również się testować” – dodał.

„Ja bym się tak bardzo nie spieszył ze zniesieniem tych obostrzeń, które i tak są słabo respektowane przez Polaków. Można by było jeszcze poczekać miesiąc, dwa, obserwując sytuację” – powiedział. „Ja rozumiem intencje ministra zdrowia, ale nie jest to dobry moment do tego, żeby pacjenci w czasie wojny, w czasie wędrówek ludów podejmowali chęci na diagnostykę w warunkach szpitalnych, na planowe hospitalizacje” – wyjaśnił.

„Ponadto musimy sobie zdawać sobie sprawę, że mamy 2 mln osób z Ukrainy na terenie Polski, oczywiście część wyjechała, ale to może być dopiero początek dużej fali emigracyjnej na tereny Polski, to może być dopiero pierwsza fala uchodźców z Ukrainy” – wskazał. „Pamiętajmy również o tym, że w Niemczech zanotowano znaczny wzrost zakażeń SARS-CoV-2” – zwrócił uwagę. (PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

4 comments

 • Tadeusz

  18 marca, 2022 at 8:33 pm

  Ci skompromitowani propagatorzy preparatów i służalcy wielkich koncernów najlepiej niech zamilkną.

  Reply

 • Wlodzimierz

  18 marca, 2022 at 9:08 pm

  ty się skończyłeś trolu!

  Reply

 • Wlodzimierz

  18 marca, 2022 at 9:09 pm

  11 gwiazdek przetłumaczyć? Wypierdalaj

  Reply

 • Prezes

  19 marca, 2022 at 2:34 pm

  Włodek ty chamie psie farmacja już ci nie pomoże jeno Tworki i pokój jednoosobowy

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *