Trzaskowski: w Polsce potrzebny jest międzynarodowy system pomocy uchodźcom

Karol Kwiatkowski16 marca, 20225 min

W Polce powinien funkcjonować stworzony przez ONZ i Unię Europejską międzynarodowy system pomocy uchodźcom – uważa Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, członek Europejskiego Komitetu Regionów.

Samorządowiec ocenił, że obowiązująca ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy jest bardzo potrzebna, „ponieważ musimy myśleć o systemie i o tym jak pomagać w kolejnych tygodniach i miesiącach naszym ukraińskim przyjaciołom”. Zwrócił uwagę, że ustawa reguluje kwestie rejestracji Ukraińców w Polsce, edukacji, pomocy społecznej i pomocy medycznej. Zdaniem Trzaskowskiego, to ostatnie jest niesłychanie istotne.

„W samej Warszawie mamy 300 tys. Ukraińców, to będzie olbrzymie wyzwanie dla naszej administracji. Samo przydzielanie nr PESEL, nawet przy pomocy rządowej – bo taką pomoc minister Paweł Szefernaker (wiceszef MSWiA – red.) obiecał – będzie trwało tygodniami, a nam zależy na tym, żeby miasto mogło normalnie dalej funkcjonować” – podkreślił prezydent stolicy.

Dodał, że wypłacanie 40 zł każdej rodzinie, która przyjęła Ukraińców, również będzie procesem bardzo obciążającym dla stołecznej administracji.

„Zrobimy wszystko, żeby się wywiązać z tych zadań, ale potrzeba tutaj po pierwsze systemu, wsparcia rządowego a ja uważam, że w ogóle potrzebny jest system międzynarodowy ONZ i Unii Europejskiej, który powinien w Polce funkcjonować i pomagać nam wszystkim w rozwiązaniu tego problemu, bo jest to problem (…) całej Europy” – zaznaczył Trzaskowski.

W środę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że od najbliższej soboty (19 marca br.), we współpracy z miastem stołecznym Warszawa, ruszy nowy punkt, w którym obywatele Ukrainy będą mogli uzyskać numer PESEL.

„Będzie to punkt na Stadionie Narodowym. W tym punkcie wspólnie będą pracować zarówno pracownicy samorządowi, jak i pracownicy administracji centralnej. Planujemy, aby w tym miejscu można było obsługiwać jednocześnie blisko sto osób” – podkreślił wiceminister.

W sobotę wieczorem w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Przepisy, regulujące m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą, weszły w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i obowiązują, co do zasady, z mocą wsteczną od 24 lutego br.

kic/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk