W. Brytania: od piątku zniesione będą ostatnie wymogi covidowe dla przyjeżdżających

Karol Kwiatkowski15 marca, 20223 min

W piątek rano zniesione będą ostatnie pozostające w mocy wymogi dla podróżnych wjeżdżających do Wielkiej Brytanii, które wprowadzono z powodu pandemii Covid-19 – ogłosił w poniedziałek brytyjski minister transportu Grant Shapps. Dotyczy to też niezaszczepionych.

„Wszystkie pozostałe covidowe wymogi podróżne, w tym formularz lokalizacji pasażera i testy dla wszystkich przylatujących, zostaną zniesione w przypadku podróży do Wielkiej Brytanii od godz. 4 rano 18 marca. Zmiany te są możliwe dzięki programowi szczepień i oznaczają większą swobodę przed Wielkanocą” – napisał Shapps na Twitterze.

Wymogi dla podróżnych w związku z pandemią Covid-19 i tak są obecnie łagodne, zwłaszcza w przypadku osób zaszczepionych. Od 11 lutego jedynym obowiązkiem, jaki mają one, jest wypełnienie formularza lokalizacyjnego. Natomiast niezaszczepieni muszą pokazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa – PCR lub antygenowego – który został wykonany w ciągu dwóch dni przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii oraz wykonać jeden test typu PCR dwa dni po przyjeździe. Ale przed 11 lutego niezaszczepieni musieli wykonywać test przed przyjazdem, dwa testy po przyjeździe i odbywać 10-dniową kwarantannę.

Pod koniec lutego w Anglii i Irlandii Północnej zniesione zostały ostatnie prawnie obowiązujące wymogi wprowadzone w związku z Covid-19, w tym obowiązek izolowania się przez osoby zakażone. Nieliczne wymogi obowiązują jeszcze w Szkocji i Walii, ale do końca marca one tam też mają być zniesione.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk