Premier do wiceprezydent Harris: to bardzo ważne, by wzmocnić wschodnią flankę NATO

Magdalena Targańska10 marca, 20223 min
To bardzo ważne, by wzmocnić wschodnią flankę NATO, szczególności teraz, w kontekście tego, co dzieje się w Ukrainie – powiedział premier Mateusz Morawiecki na początku spotkania z wiceprezydent USA Kamalą Harris w Warszawie. Dziękował też za decyzję USA dot. wprowadzenia embarga na rosyjski gaz i ropę naftową.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki powitał w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wiceprezydent USA Kamalę Harris, która przebywa z wizytą w Polsce. Po rozmowie w cztery oczy premiera RP oraz wiceprezydent USA odbędzie się spotkanie delegacji obu krajów.

„To bardzo ważne, by wzmocnić wschodnią flankę NATO, szczególności teraz, w kontekście tego, co dzieje się w Ukrainie. Musimy poświęcić trochę czasu, by podyskutować o tym, w jaki sposób pomóc Ukraińcom utrzymać ich suwerenność oraz integralność terytorialną oraz ich wolność, ponieważ oni walczą także o naszą wolność, walczą także o wolność całej Europy” – powiedział premier na początku spotkania z Harris.

„Dziękuję także za bardzo odważną decyzję wprowadzenia embarga na rosyjski gaz i ropę naftową, ponieważ to właśnie napędza machinę wojenną Rosji” – dodał Morawiecki.

Według KPRM, głównym tematem czwartkowej rozmowy Matusza Morawieckiego z Kamalą Harris, która przybyła do Warszawy w środę wieczorem, będzie dalsza koordynacja odpowiedzi społeczności międzynarodowej na barbarzyńską agresję militarną Rosji na Ukrainę, w szczególności wzmocnienie wszechstronnej pomocy dla Ukrainy. Jak podkreślono, omówione zostaną dalsze kroki, mające na celu odcięcie Rosji od źródeł finansowania działań wojennych, w tym nałożenie sankcji obejmujących sektor energetyczny.

Zgodnie z komunikatem spotkanie będzie okazją do rozmów o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO i bezpieczeństwie w tym regionie. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *