MZ: dzieci z Ukrainy, przebywające w Polsce dłużej niż trzy miesiące, są objęte obowiązkiem szczepień

Dzieci, które przekroczyły granice Polski w związku z wojną na Ukrainie, przebywające w naszym kraju powyżej trzech miesięcy, są objęte obowiązkiem wykonania szczepień ochronnych, zgodnie z programem – przesądziło Ministerstwo Zdrowia.

MZ przekazało we wtorek, że dzieci przebywające przez okres krótszy niż trzy miesiące mogą dobrowolnie poddać się szczepieniom ochronnym określonym w programie szczepień ochronnych (PSO) jako obowiązkowe dla obywateli RP.

Szczepienie noworodkowe przeciw gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, jak i dalsze szczepienia przewidziane w PSO, są obowiązkowe dla dzieci urodzonych w Polsce.

Szczepienia poekspozycyjne, które są wymagane w zapewnieniu zdrowia i życia pacjenta (tężec, wścieklizna), powinny być wykonane niezwłocznie zgodnie z decyzją lekarza.

MZ poinformowało we wtorek, że świadczenia związane z wykonaniem szczepień ochronnych u dzieci z Ukrainy w ramach kalendarza szczepień ochronnych powinny być wykonywane w podmiotach wykonujących działalność leczniczą w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

Szczepienia będą dokumentowane w karcie uodpornienia lub w eKarcie Szczepień, Książeczce Szczepień i w dokumentacji medycznej.

Resort podnosi, że o rozpoczęciu, kontynuacji lub uzupełnieniu realizacji szczepień ochronnych z PSO na 2022 r., w tym o terminach szczepień, decyduje każdorazowo lekarz POZ sprawujący opiekę nad dzieckiem, zgodnie z opracowanym indywidualnym kalendarzem szczepień. Osoby z Ukrainy poniżej 19 lat, przebywające w Polsce powyżej trzech miesięcy, są objęte obowiązkiem wykonania szczepień zgodnie z PSO.

Wcześniej, od 25 lutego, minister Zdrowia wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 24 lutego. Liczba osób, które w poszukiwaniu schronienia uciekły z Ukrainy do Polski przekroczyła 1,2 mln. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk