Niedzielski: potrzebne rozwiązania, by do szpitali w Europie przekazywać pacjentów z Ukrainy

We współpracy z Komisją Europejską chcemy wypracować rozwiązania umożliwiające przekazywanie do szpitali w Europie pacjentów z Ukrainy, m.in. dzieci wymagające długotrwałego leczenia – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

W Polsce z oficjalną wizytą przebywa w poniedziałek komisarz UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Stella Kyriakides. Wspólnie z szefem MZ odwiedziła m.in. szpital, gdzie leczeni są pacjenci z Ukrainy oraz punkt medyczny przy punkcie recepcyjnym, gdzie uzyskują pomoc.

„Będziemy chcieli we współpracy z Komisją Europejską, z panią komisarz, zagwarantować takie rozwiązania, które pozwolą przekazać dzieci do innych szpitali w Europie, by w Polsce nie dochodziło do sytuacji, że mamy dużo przyjęć, a mało wypisów” – powiedział minister na konferencji przed punktem recepcyjnym przy Hali Kijowskiej w Młynach k. Korczowej.

Akcentował, że pomocy wymagają nie tylko osoby, które ucierpiały podczas podróży z Ukrainy np. w wypadkach, ale także pacjenci onkologiczni, wymagający długoterminowego leczenia.

Minister Niedzielski podczas konferencji podziękował personelowi medycznemu oraz wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc Ukraińcom. „Polska jest otwarta na pomoc, ale to jest egzamin dla całej Unii Europejskiej. To jest egzamin, w ramach którego musimy wszyscy okazać solidarność” – zaznaczył.

„My, Polska jesteśmy na pierwszej linii pomocy, ale chcemy mieć poczucie i dzięki dzisiejszym rozmowom mam takie poczucie, że za nami stoi solidny partner. Partner, który nam pomoże i pozwoli na to, żebyśmy nadal mogli przyjmować uchodźców, rodziny. Tak, żeby Ci, którzy walczą na Ukrainie mogli walczyć w poczuciu bezpieczeństwa o ich rodziny” – podsumował.

Od 24 lutego trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. W niedzielę, 6 marca, liczba osób, które w poszukiwaniu schronienia uciekły z Ukrainy do Polski przekroczyła milion. (PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Katarzyna Herbut, Wojciech Kamiński

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *