Czarnek: blisko 100 ukraińskich dzieci zgłosiło się już do polskich szkół

Blisko 100 ukraińskich dzieci zgłosiło się już do polskich szkół – poinformował w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślił, że wśród nauczycieli i uczniów jest „pełna mobilizacja do tego, żeby pomagać uchodźcom”.

Szef MEiN pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia o pomoc dla uchodźców z Ukrainy poinformował, że blisko 100 osób zgłosiło się już do polskich szkół.

„Wiemy to, bo dyrektorzy szkół w dodatkowej nakładce w systemie informacji oświatowej wpisują dane dzieci ukraińskich, które zgłaszają się do szkół. Dzisiaj każde dziecko ukraińskie, które przybyło ze swoimi rodzicami do Polski, może się zgłosić do szkoły i już dzisiaj może być przyjęte do klas, które już funkcjonują, jeśli dobrze zna język polski lub na tyle, żeby się uczyć w języku polskim. Będą przygotowane specjalne oddziały przygotowawcze dla dzieci ukraińskie” – powiedział Czarnek.

Podkreślił, że każdy cudzoziemiec przebywający legalnie w Polsce może zgłosić swoje dziecko do polskiej szkoły.

Minister edukacji zapowiedział, że na ten cel zostaną uruchomione specjalne środki w rezerwie budżetu państwa. „Wszystkie organy prowadzące, w przytłaczającej większości samorządy, otrzymają pełne środki na realizacje opieki edukacyjnej i wychowawczej nad ukraińskimi dziećmi uchodźców” – zapewnił Czarnek.

Jak dodał, wśród nauczycieli i uczniów jest „pełna mobilizacja do tego, żeby pomagać uchodźcom”.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk