Prymas: w tegoroczny Wielki Post wchodzimy z rozdartym sercem

W tym roku w Wielki Post wchodzimy z rozdartym sercem, bólem, łzami i niezgodą na okrucieństwo wojny toczącej się w Ukrainie – powiedział w homilii podczas mszy św. w Środę Popielcową w gnieźnieńskiej katedrze prymas Polski abp Wojciech Polak.

Hierarcha modlił się o „powstrzymanie okrutnego rosyjskiego agresora”, zaprzestanie śmiercionośnej pożogi, pojednanie i o pokój dla Ukrainy.

„W tym roku wchodzimy w czas Wielkiego Postu dosłownie z rozdartym sercem. Z bólem, łzami i niezgodą na okrucieństwo wojny toczącej się w Ukrainie. Papież Franciszek, wzywając nas, abyśmy właśnie dziś szczególnie modlili się i pościli w intencji zaprzestania walk i pokoju w Ukrainie przypominał, że ten, kto prowadzi wojnę, nie patrzy na konkretne życie osób, ale stawia ponad wszystkim partykularne interesy” – powiedział prymas.

Jak dodał, obecnie na Ukrainie „zwykli, niewinni ludzie giną w bombardowanych miastach; umierają pod ostrzałem rosyjskiej armii, nierespektującej żadnego prawa – zwłaszcza prawa do ochrony ludności cywilnej”.

„Słyszeliśmy dziś pełne grozy i rozdzierające serce wołanie proroka: zlituj się, Panie, nad ludem Twoim, nie daj dziedzictwa swego na pohańbienie, aby poganie nie zapanowali nad nami. Włączamy się dziś i my w to wołanie proroka: zlituj się, Panie, nad Twoim ludem i powstrzymaj okrutnego rosyjskiego agresora. Zlituj się nad naszymi braćmi i siostrami Ukraińcami, chroń ich od złego i daj bezpieczeństwo i pokój światu” – powiedział prymas.

Za papieżem Franciszkiem mówił: jesteśmy blisko narodu ukraińskiego, bo wszyscy czujemy się braćmi, błagającymi Boga o koniec wojny.

Prymas zaapelował, by nie ustawać „w czynieniu dobra, w pomocy drugim, w cierpliwym wychodzeniu do bliźnich”.

„Nie ustawajmy w okazywaniu zwykłej ludzkiej serdeczności, bliskości, podnoszeniu na duchu, dodawaniu otuchy. W opatrywaniu także duchowych ran i cierpień” – powiedział metropolita gnieźnieński. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk