MSWiA popiera uproszczone procedury wjazdu dla kobiet i dzieci uciekających z Ukrainy

Karol Kwiatkowski28 lutego, 202224 min
Bardzo dobra decyzja ukraińskich służb. Czekaliśmy na nią. Otworzy to „szeroki korytarz humanitarny” dla kobiet i dzieci – napisało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, odnosząc się do informacji ambasady USA w Kijowie dotyczącej rezygnacji ukraińskich służb granicznych z kontroli kobiet i dzieci uciekających z Ukrainy.

W poniedziałek na Twitterze Ambasady Stanów Zjednoczonych w Kijowie pojawiła się informacja o tym, że Ukraińska Państwowa Straż Graniczna zrezygnowała z kontroli kobiet i dzieci wyjeżdżających z Ukrainy. „Ma to skrócić czas oczekiwania na granicy” – dodano.

Wpis udostępniło MSWiA. „Bardzo dobra decyzja ukraińskich służb. Czekaliśmy na nią. Otworzy to +szeroki korytarz humanitarny+ dla kobiet i dzieci” – napisało ministerstwo.

Jak przekazała Straż Graniczna, tylko w niedzielę do Polski wjechało z Ukrainy prawie 100 tys. osób. Kolejne 28 tys. zanotowano w poniedziałek do godz. 7. Od początku działań wojennych do Polski wjechało ponad 281 tys. osób uciekających z Ukrainy. Najwięcej osób ucieka przez przejścia graniczne w Medyce, Dorohusku i Hrebennem.

Z informacji SG wynika, że obecnie najkrótszy czas oczekiwania na przejściach granicznych jest na przejściu w Dorohusku i wynosi ok. 2 godzin. W pozostałych miejscach czas oczekiwania wynosi ok. 70 godzin.

W pobliżu przejść granicznych w Medyce, Korczowej, Krościenku, Budomierzu, Dorohusku, Dołhobyczowie, Zosinie i Hrebennen powstało osiem punktów recepcyjnych. Dodatkowy punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy przyjeżdżających pociągami znajduje się na dworcu PKP w Przemyślu.

W punktach recepcyjnych uchodźcy mogą odpocząć, zjeść posiłek, skorzystać z pomocy medycznej i psychologicznej, złożyć wniosek o pomoc międzynarodową, wypełnić dokumenty uprawniające do pobytu lub uzyskać skierowanie do jednego z ośrodków dla osób uciekających z Ukrainy i uzyskać informację o możliwym transporcie do innych miast w Polsce.

Poniedziałek jest piątym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainie. (PAP)

autorka: Marta Stańczyk

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

 • Flinstone

  28 lutego, 2022 at 5:23 pm

  A co z murzynami?

  Reply

  • Janusz I

   28 lutego, 2022 at 7:20 pm

   Nie ma murzynów. Są tylko „studenci” z Nigerii.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *