Chiński MSZ apeluje o spokój, podkreśla żądania Rosji i sprzeciwia się sankcjom

Magdalena Targańska28 lutego, 20222 min

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin apelował w poniedziałek o spokój i skomentował postawienie rosyjskich sił nuklearnych w stan gotowości. Jeszcze raz podkreślił żądania Rosji względem NATO i potępił nakładane na nią sankcje dotyczące systemu SWIFT.

Na briefingu w Pekinie Wang powtórzył stanowisko chińskiego rządu, że „uzasadnione obawy wszystkich krajów powinny być traktowane poważnie”. Wcześniej chińska dyplomacja wielokrotnie oceniła, że Rosja ma „uzasadnione obawy” dotyczące ekspansji NATO.

Rzecznik raz jeszcze wyraził sprzeciw wobec „nielegalnych i jednostronnych sankcji” nakładanych na Rosję za jej agresję na Ukrainę. W niedzielę zachodnie państwa zapowiedziały odłączenie wybranych rosyjskich banków od systemu SWIFT. W poniedziałek zostało to poparte również m.in. przez Japonia i Korea Płd.

Prezydent Rosji ogłosił postawienie nuklearnych sił odstraszania w stan gotowości Zachodni komentatorzy ocenili to jako próbę zastraszenia. W kontekście tych gróźb Wang apelował do wszystkich stron o spokój i unikanie dalszej eskalacji.

Komunistyczne władze Chińskiej Republiki Ludowej nie potępiły rosyjskiej agresji na Ukrainę i sprzeciwiają się nazywaniu jej inwazją. Chińska prasa przekazuje rosyjską narrację o „operacji specjalnej” w Donbasie i zamiarze „demilitaryzacji Ukrainy” w odpowiedzi na rzekome zagrożenie ze strony NATO – podaje PAP.

 

Żródło: Polska Agencja Prasowa

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *