Turcja zamknie rosyjskim okrętom dostęp do Morza Czarnego?

Magdalena Targańska26 lutego, 20223 min

„Dziękuję mojemu przyjacielowi, prezydentowi Erdoganowi i mieszkańcom Turcji za ich silne wsparcie. Zakaz przepływu rosyjskich okrętów wojennych na Morze Czarne oraz znaczące wsparcie militarne i humanitarne dla Ukrainy są dziś niezwykle ważne. Ukraińcy nigdy tego nie zapomną!” – przekazał na Twitterze Wołodymyr Zełenski po rozmowie z prezydentem Turcji. Ankara oficjalnie nie potwierdziła tej dezycji.

Jak podaje Rzeczpospolita, biuro prezydenta Turcji przekazało w oficjalnym komunikacie, że podczas rozmowy Erdogana z Zełenskim „omawiano najnowsze wydarzenia i kwestie związane z interwencją wojskową Rosji na Ukrainie”.

W oświadczeniu nie podano konkretnie na jakie kroki zdecyduje się Turcja – podała Rzeczpospolita.  Erdogan „złożył kondolencje obywatelom Ukrainy, którzy zginęli w wyniku rosyjskiego ataku”.

Informacja o zamknięciu cieśnin Dardanele i Bosfor dla rosyjskich okrętów wojennych pojawiła się we wpisie Wołodymyra Zełenskiego.

Eksperci zauważają, że Turcja nie potwierdziła swojej zgody, a jeśli by się ona pojawiła, to byłaby sprzeczna z wcześniejszymi oświadczeniami Ankary – podaje portal Rzeczpospolita.

„Turecki komunikat nie wspominał o żadnej decyzji o zamknięciu cieśnin dla rosyjskich okrętów wojennych. Myślę, że to tylko prośba” – napisał na Twitterze turecki dziennikarz Ragıp Soylu.

 

Źródło: rp.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk