W piątek w Warszawie nadzwyczajny szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki

Karol Kwiatkowski25 lutego, 20223 min

W piątek w Warszawie odbędzie się nadzwyczajny szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. Tematem spotkania liderów państw Europy Środkowo-Wschodniej będzie rosyjska agresja na Ukrainę.

W piątek w Warszawie odbędzie się nadzwyczajny szczyt przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli państw NATO Europy Środkowo-Wschodniej, który zajmie się rosyjską agresją na Ukrainę oraz sytuacją bezpieczeństwa w naszej części Europy.

Do spotkania odniósł się w czwartkowym orędziu prezydent Andrzej Duda mówiąc, że Polska jest w stałym kontakcie z sojusznikami z NATO. „W Warszawie odbędzie się spotkanie państw naszego regionu, a w Brukseli specjalny szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego” – powiedział. ” Jesteśmy zjednoczeni, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim krajom sojuszu” – dodał.

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot w rozmowie z PAP przyznał, że sytuacja dotycząca szczytu jest dynamiczna, więc szczegółowa lista gości będzie znana dopiero w piątek.

Przyznał także, że spotkanie odbędzie się najpewniej w formacie hybrydowym. Z kolei szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch przekazał PAP, że ustalenia że taki szczyt się odbędzie zapadły podczas rozmów prezydenta Dudy z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą oraz z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Minister dodał, że prezydenci potwierdzili swoją obecność. Prezydent Czech Milosz Zeman będzie uczestniczył w spotkaniu w sposób zdalny.

Bukaresztańska Dziewiątka (B9) zawiązana została z inicjatywy Polski i Rumunii; należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO – Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry. (PAP)

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk