Fauci o pandemii koronawirusa: czas, by powoli wracać do normalności

Karol Kwiatkowski17 lutego, 20223 min

„Nie chcemy, żebyście byli lekkomyślni (…), ale musimy iść w stronę normalności. Faktem jest, że świat i USA (…) mierzą się z Covid-19, ale tak naprawdę potrzebują jednocześnie jakoś odzyskać swoje życie” – zauważył w rozmowie z agencją Reutera główny doradca Białego Domu ds. medycznych Anthony Fauci.

Ekspert udzielił wywiadu tej agencji w momencie, kiedy w USA codziennie w wyniku Covid-19 umiera średnio 2,2 tys. osób – przeważnie niezaszczepionych. Pomimo tego fala zakażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych spada.

Według danych rządowych siedmiodniowa średnia dobowa nowych przypadków koronawirusa wynosi ok. 147 tys., czyli jest o 40 proc. niższa niż tydzień wcześniej. Przyjmuje się również mniej osób do szpitali – ok. 9,5 tys. na dobę. W ubiegłym tygodniu wskaźnik ten był o 28 proc. wyższy.

W konsekwencji kilka stanów, w tym New Jersey, Nowy Jork i Kalifornia, ogłosiły, że w najbliższych tygodniach zniosą obowiązek noszenia maseczek w szkołach i innych miejscach publicznych.

Fauci zaznaczył, że władze każdego ze stanów stoją przed trudnymi wyborami, ponieważ starają się zrównoważyć konieczność chronienia swoich mieszkańców przed infekcjami z wyczerpaniem pandemią, która trwa już trzeci rok. „Nie ma idealnego rozwiązania” – ocenił.

Dodał, że nowa polityka władz stanowych może wiązać się m.in. z wyższymi wskaźnikami infekcji. Zauważył zarazem, że zbyt surowa polityka prewencyjna może być szkodliwa.

„Wpływ na zdrowie psychiczne, rozwój dzieci czy szkoły – czy to równoważy się ze staraniem o całkowitą nieskazitelność i ochronę przed infekcjami? Nie mam na to właściwej odpowiedzi” – powiedział. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk