W PE debata plenarna o wykorzystaniu oprogramowania szpiegowskiego Pegasus

Magdalena Targańska14 lutego, 20222 min

We wtorek europosłowie przedyskutują najnowsze doniesienia o stosowaniu przez rządy UE oprogramowania szpiegowskiego Pegasus wobec dziennikarzy, polityków i innych osób – podały służby prasowe PE.

Jak wskazano w komunikacie, eurodeputowani będą pytać francuską prezydencję Rady UE i Komisję Europejską o możliwe działania UE w celu powstrzymania nielegalnego wykorzystywania oprogramowania szpiegowskiego do szpiegowania opozycjonistów, działaczy na rzecz praw człowieka, dziennikarzy i prawników. Europosłowie mają również opowiedzieć się za powołaniem komisji śledczej w PE.

W komunikacie zauważano, że podczas wysłuchania w Komisji Wolności Obywatelskich 1 lutego, węgierski dziennikarz Szabolcs Panyi i polska prokurator Ewa Wrzosek, oboje śledzeni przez oprogramowanie, opowiedzieli europosłom o swoich doświadczeniach związanych z inwigilacją.

Ujawniający inwigilację Projekt Pegasus, realizowany przez konsorcjum Forbidden Stories i Amnesty International, wygrał pierwszą edycję Parlamentarnej Nagrody Dziennikarskiej im. Daphne Caruany Galizii w 2021 roku.

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk