Dera: Chiny zadeklarowały budowę w Polsce centrum logistycznego na Nowym Jedwabnym Szlaku

Magdalena Targańska7 lutego, 20223 min

Chiny zadeklarowały chęć budowy w Polsce swojego centrum logistycznego jeżeli chodzi o dystrybucję ich materiałów, Polska jest tym ogromnie zainteresowana – poinformował w poniedziałek prezydencki minister Andrzej Dera. Myślimy tu o korytarzu dotyczącym Nowego Jedwabnego Szlaku – dodał.

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w piątek w inauguracji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie; spotkał się także z przywódcą Chin Xi Jinpingiem.

Dera, pytany w poniedziałek w Programie Trzecim Polskiego Radia o szczegóły rozmowy Andrzeja Dudy z przywódcą Chin, odpowiedział, że przebiegała ona wokół dwóch podstawowych tematów: bezpieczeństwa w naszym regionie oraz współpracy gospodarczej Polski i Chin. Ten drugi temat Dera uznał za „tak samo ważny, a z punktu widzenia naszej gospodarki najważniejszy”.

„Rozmowy dotyczyły spraw gospodarczych; w szczególności Chiny zadeklarowały chęć budowy w Polsce swojego centrum logistycznego, jeżeli chodzi o dystrybucję ich materiałów” – zaznaczył minister. „Polska jest tym ogromnie tym zainteresowana; myślimy tu o tym korytarzu dotyczącym Nowego Jedwabnego Szlaku. Tu ma być to centrum. Chińczycy chcą to zrobić” – poinformował Dera.

Według niego, oznaczałoby to dla Polski „ogromne zyski”, gdyż „środki z dystrybucji wtedy zostają w Polsce, z urządzeń, z materiałów, z wszystkiego co z Chin wpłynie do Polski”.

Dopytywany o rozmowę Dudy z przywódcą Chin dotyczące Rosji i Ukrainy, prezydencki minister odparł, że Xi Jinping „został poinformowany o tym , co się dzieje w tej części Europy”. „Natomiast dla Chińczyków ważniejszy był aspekt gospodarczy” – dodał minister. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk