YouTube usunął z kanału Radia Maryja wykład dr Martyki o epidemii

Magdalena Targańska2 lutego, 202218 min

Administratorzy YouTube’a usunęli z kanału Radia Maryja zapis wykładu dr. Zbigniewa Martyki, który mówił o służbie zdrowia w okresie epidemii, uzasadniając, że naruszył zasady platformy.  Centrum Monitoringu Wolności Prasy uważa, że ze względu na powszechność serwisu internetowego YouTube działanie takie ma charakter cenzury i apeluje o przywrócenie nagrania – podaje portal wirtualnemedia.pl.Doktor Zbigniew Martyka jest internistą i specjalistą chorób zakaźnych. Swój wykład zatytułowany „Wyzwania przed służbą zdrowia w dobie pandemii” wygłosił w zeszłą sobotę podczas sympozjum „Oblicza pandemii” zorganizowane w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Wydarzenie było relacjonowane w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

Na YouTube zamieszczono zapisy wszystkich wystąpień, m.in. prof. dr hab. Andrzeja Kochańskiego, prawnika Łukasza Bernacińskiego z zarządu Instytutu Ordo luris, publicysty Jana Pospieszalskiego i o. Tadeusza Rydzyka.

Rydzyk przyznał, że sam zaszczepił się przeciw COVID-19 trzecią dawką, bo posłuchał lekarzy, którym ufa. – Sprawa pandemii bardzo kłóci Polaków – ocenił redemptorysta. Dodał, że w jego ocenie powinno się dać „siłę argumentu, a nie argument siły”.

Natomiast doktor Martyka w swoim wystąpieniu powiedział, że od początku trwania pandemii przy podawaniu danych o zakażeniach „posługiwano się liczbami bezwzględnymi, by wyglądało to bardziej dramatycznie”.

– Strach miały budzić wówczas zgony w ilości kilku lub kilkunastu na dobę, podczas gdy w Polsce, z wszystkich innych przyczyn, dziennie umiera od 1100 do 1200 osób – skomentował.

Jego zdaniem szczepienie na covid powinno być dla wszystkich dobrowolne.

– Należy ludziom pozwolić podjąć decyzję, czego bardziej się boją, zakażenia i niewielkiego ryzyka śmierci, zwłaszcza u osób młodych, czy nieznanych potencjalnych skutków ubocznych tego preparatu genetycznego, który jest przygotowany na szybko – mówił.

Jednak we wtorek mający prawie 300 tys. wyświetleń zapis wystąpienia, został skasowany przez administrację YouTube’a. W krótkim komunikacie stwierdzono, że „film został usunięty z powodu naruszenia Warunków korzystania z usługi YouTube”.

Centrum Monitoringu Wolności Prasy, działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, wydało oświadczenie, w którym wyraziło oburzenie na decyzję administracji YouTube’a. Organizacja zwróciła uwagę, że nie podano konkretnej przyczyny usunięcia wykładu dr. Martyki – podaje portal wirtualnemedia.pl.

– Wyjątkowo bulwersujące jest w tym przypadku to, iż YouTube stara się usunąć z przestrzeni publicznej publikacje wyrażające ważne treści w sytuacji dyskusji, jaka obecnie toczy się w Polsce i na świecie w związku ze zwalczaniem pandemii  koronawirusa i jej skutków, co ma swoje odzwierciedlenie w różnych środkach masowego komunikowania – stwierdziła organizacja.

Podkreśliła, że „wykład był wygłoszony na oficjalnej, naukowej konferencji, przez kompetentną osobę z uznanym dorobkiem zawodowym, która w świadomy sposób zdecydowała się opublikować swoje opinie oraz podać do publicznej wiadomości swoje nazwisko”.

– Usuwanie treści tego wystąpienia z kanału nadawcy, jakim jest Radio Maryja, jest więc absolutnie nieuzasadnione i  narusza polską Konstytucję oraz Prawo prasowe. Ze względu na powszechność serwisu internetowego YouTube działanie takie ma charakter cenzury czyli kontroli publicznego przekazywania informacji, ograniczającej wolność swobodnego wyrażania myśli i przekonań – oceniło CMWP.

Organizacja przypomniała, że zgodnie z Konstytucją RP i Europejską Konwencją Praw Człowieka cenzura jest zabroniona.

– Usuwanie treści z portali społecznościowych bez wskazania konkretnych przykładów naruszenia polskiego prawa i bez realnej możliwości odwołania się Redakcji od decyzji o blokadzie narusza zasadę wolności słowa demokratycznego państwa – podkreśliła organizacja oraz zaapelowała do YouTube’a o przywrócenie nagrania wykładu dr. Martyki i „zaniechanie takiego działania w przyszłości”.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

  • Flinstone

    3 lutego, 2022 at 6:09 am

    I kto tutaj twierdzi uparcie ze ziemia jest plaska? Osadzcie sami jezeli jeszcze potraficie myslec,

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk