Minister Czarnek przekonywał parę prezydencką do swojej reformy edukacji

Nasza Polska31 stycznia, 20226 min

Spotkanie z parą prezydencką przebiegało w szczerej atmosferze i było bardzo merytoryczne – powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podczas dyskusji omówiono główne założenia zmian w Prawie oświatowym.

W Pałacu Prezydenckim odbyło się w poniedziałek spotkanie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka z prezydentem RP Andrzejem Dudą na temat zmian w prawie oświatowym. W rozmowie uczestniczyli również pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda i wiceminister Dariusz Piontkowski.

W spotkaniu udział wzięli także Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS) – przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, poseł Teresa Wargocka (PiS) i Paweł Szrot, szef Gabinetu Politycznego Prezydenta RP.

„Chcieliśmy dzisiaj wyjaśnić wszystkie nasze spostrzeżenia i wątpliwości, które zostały zgłoszone przez panie z opozycji i w związku z tym, podnoszone przez parę prezydencką” – powiedział szef resortu edukacji i nauki w poniedziałek w TVP Info.

„Spotkanie trwało ponad dwie godziny. Przebiegało w szczerej atmosferze i było bardzo merytoryczne, zostało dotkniętych szereg wątków” – poinformował minister Czarnek.

Powiedział, że w czasie spotkania podjęto „temat rozszerzenia uprawnień rodziców, jeśli chodzi o wejście do szkół organizacji pozarządowych”.

„Zgodnie z ustawą nie wystarczy już tylko zgoda Rady Rodziców. Trzeba, żeby po zgodzie Rady Rodziców, braku sprzeciwu kuratora, dyrektor przekazał wszystkim rodzicom materiały i treści, które organizacja pozarządowa chce przedstawiać uczniom w szkole” – powiedział szef MEiN. Wymagana jest także zgoda pisemna każdego z rodziców na uczestnictwo ich dziecka w takich zajęciach – dodał minister.

Poinformował, że innym wątkiem dyskusji była „kwestia wykonywania zaleceń pokontrolnych, które kurator przedstawia w protokole pokontrolnym i ewentualności odwołania dyrektora w związku z niewykonywaniem zaleceń pokontrolnych”.

„Wyjaśniliśmy jednoznacznie, że nie ma żadnej dowolności po stronie kuratora, tylko uściślenie nadzoru pedagogicznego” – zaznaczył szef MEiN. „Jest kilkuetapowa procedura, a na koniec jest jeszcze sąd pracy i sąd administracyjny” – wskazał minister Czarnek.

Powiedział, że w czasie spotkania podjęto również szereg innych tematów dotyczących oświaty oraz funkcjonowania samych kuratoriów oświaty. „Prezydent wskazał np. na potrzebę w przyszłości pewnej reformy kuratorów oświaty” – powiedział Czarnek.

Jak zaznaczył, „nie chodzi o imprezę dożynkową, ale o nauczanie naszych dzieci w szkołach”. „Spodziewam się, że jeśli jakaś organizacja aspiruje, żeby uczyć nasze dzieci w szkołach na zajęciach pozalekcyjnych, to wie, czego chce uczyć i nie ma żadnego problemu, żeby przedstawić dyrektorowi szkoły i szerokiej opinii publicznej – wszystkim rodzicom – treści, które chce przekazywać naszym dzieciom” – oświadczył minister Czarnek.

Podkreślił, że „chodzi o transparentność”. „Dziś tej transparentności brakuje. Rodzice bardzo często dowiadują się, czego uczą organizacje pozarządowe ich dzieci post factum” – zwrócił uwagę szef MEiN. Jak zaznaczył, „wszyscy chcemy, również prezydent – żeby wszyscy wiedzieli wcześniej, czego nasze dzieci będą uczone w szkołach”.

Zaznaczył, że to prezydent będzie podejmował ostatecznie decyzję w ramach swoich konstytucyjnych uprawnień. My byliśmy, żeby wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Mam nadzieję, że się udało” – podsumował szef MEiN.

W czwartek, 13 stycznia br. Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy – Prawo oświatowe. Obecnie projekt ustawy czeka na przyjęcie przez Senat. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk