Japonia: badanie na chomikach: Omikron mniej niszczy płuca niż Delta

Karol Kwiatkowski31 stycznia, 20222 min

Grupa naukowców ocenia na podstawie badań na chomikach, że dominujący obecnie wariant koronawirusa Omikron powoduje mniejsze zniszczenia w płucach niż odmiana Delta, która odpowiadała za wcześniejsze fale infekcji – podała w poniedziałek japońska stacja NHK.

Międzynarodowa grupa badaczy, wśród których jest Yoshihiro Kawaoka z Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu w Tokio, opublikowała swoje ustalenia na łamach pisma naukowego „Nature”.

Naukowcy przeanalizowali różnice w objawach chomików zakażonych wariantami Omikron i Delta. Ustalili, że po trzech dniach od infekcji zniszczenia płuc u gryzoni z Omikronem były znacznie mniejsze niż u tych z wariantem Delta.

Tomografia komputerowa wykazała, że u niektórych chomików zakażonych Deltą rozwinęło się poważne zapalenie płuc, podobne do tego, jakie zdarza się wśród ludzi. Zwierzęta zakażone Omikronem miały tymczasem tylko łagodny stan zapalny.

Według naukowców badania na chomikach wykazały, że Omikron jest mniej chorobotwórczy niż Delta. Badacze przestrzegają jednak, że choć Omikron powoduje łagodniejsze objawy, ludzie powinni zachować ostrożność, co szczególnie dotyczy osób starszych i tych z osłabionym układem odpornościowym – przekazała NHK.

Andrzej Borowiak (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk