Jak odpowiadać na dziel i rządź

Dziel i rządź to stara metoda zdobywania władzy. Okazuje się dosyć skuteczna. Gdyby rozpisano dzisiaj wybory wygrałyby te same partie, które rządzą nami dziś. Chociaż wzrosła świadomość społeczna, to w ciągu roku nie wyłonił się żaden silny ruch wolnościowy w Polsce.

Wszyscy plotkują o wszystkich i się ciągle dzielą. Skutki takich działań odczułem osobiście. Takich ataków z różnych stron wcześniej nie doświadczyłem. Za pretekst posłużył mój ostatni pobyt w Izraelu jako profesor wizytujący, a wcześniej poparcie inicjatywy Królestwa Polskiego.

Będąc w Izraelu opublikowałem trzeci artykuł w The Jerusalem Post, pt. „Israel and Poland are partners with shared history”, który na „dziel i rządź” odpowiada językiem współpracy i broni dobrego imienia Polski. Ale manipulację i próbę osłabienia mojego działania widać nawet w polskim wydaniu tego artykułu. Rzeczpospolita opublikowała tekst pod tytułem „800 lat i co dalej”, który wcale nie mówi, że chodzi o relacje polsko-izraelskie. A następnego dnia opublikowano zaś na mój temat artykuł plotkarski, pt. „Zaskakujące nazwiska na liście lobbystów w Sejmie”. Tak to właśnie działa.

Jestem lobbystą naprawy relacji międzyludzkich (osobistych i międzynarodowych) i to jest jedyny lobbing jaki uprawiam. Odpowiedzią na „dziel i rządź” jest bycie niezłomnym w sile i budowanie dobrych relacji. A więc powinniśmy stać razem i budować dobre relacje polsko-polskie, polsko-żydowskie, polsko-rosyjskie, polsko-białoruskie, polsko-niemieckie itd. Taki powinien być charakter naszych dążeń: odsuwanie od siebie wrogości i budowanie dobrych relacji oraz niedawanie się wciągnąć w konflikt. W ten sposób działając razem wygramy.

Celem Wolnych Wyborów, ruchu społecznego jaki tworzę, jest Wolność + Wolność, a drogą do wolności jest silny ruch, a silny ruch tworzony jest przez współdziałanie. Łączmy się wokół tego celu. Tu nie ma żadnej nieuczciwości ani dążenia do prywatnej kariery. Szukamy wartościowych ludzi, którym droga jest nasza wolność.
………

Włodzimierz Julian Korab-Karpowicz jest filozofem i myślicielem politycznym, doktorem Uniwersytetu Oksfordzkiego, profesorem w Instytucie Politologii Uniwersytetu Opolskiego, profesorem wizytującym na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, przewodniczącym ruchu „Wolne Wybory”, autorem „Harmonii społecznej” i innych książek przetłumaczonych na kilka języków, laureatem plebiscytu Osobowość Roku Polski 2020 w kategorii Nauka.

 

Udostępnij:

prof. n. dr hab. Włodzimierz Korab-Karpowicz

Leave a Reply

Koszyk