Niedzielski: z Domowej Opieki Medycznej skorzystało już 1 mln osób

Karol Kwiatkowski24 stycznia, 20222 min

Przekroczyliśmy 1 mln osób, które skorzystały z Domowej Opieki Medycznej – napisał w poniedziałek rano minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że konsultanci DOM uratowali życie ok. 6 tys. pacjentów, wzywając karetkę.

Program Domowej Opieki Medycznej ma na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów z COVID-19, w tym poziomu saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem, tętna, temperatury oraz objawów chorobowych. Konsultanci i lekarze monitorują wyniki pomiarów pacjentów i w razie konieczności wzywają pogotowie. W sytuacjach niepokojących pacjent jest kierowany na zdalną konsultację.

W poniedziałek minister zdrowia poinformował, że do niedzieli z Domowej Opieki Medycznej skorzystało już 1 mln osób.

„Lekarze udzielili już 130 tys. konsultacji pacjentom korzystającym z pulsoksymetrów. Wyniki na bieżąco przekazuje 126 tys. osób. Ok 6 tys. pacjentom konsultanci DOM uratowali życie, wzywając karetkę” – napisał na Twitterze Adam Niedzielski.

Do programu automatycznie są włączani pacjenci z COVID-19, którzy ukończyli 55 lat. Po stwierdzeniu pozytywnego wyniku na COVID-19 pacjentowi jest dostarczany pulsoksymetr przez pracownika Poczty Polskiej.

Pacjenci, którzy mają mniej niż 55 lat, mogą skorzystać z programu po wypełnieniu formularza Domowej Opieki Medycznej na stronie Ministerstwa Zdrowia lub po kwalifikacji przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk