Będą kolejne wspólne ustawy Kukiz’15 i PiS

Magdalena Targańska23 stycznia, 20225 min

W ramach współpracy pomiędzy Kukiz’15 i PiS w Sejmie pojawią się niebawem kolejne projekty. Jak przekazał PAP poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko, będą one dotyczyły wyborów do izb rolniczych, kwestii rolniczych związków zawodowych, a także opieki nad zwierzętami i czipowania oraz kastrowania psów.

W czwartek politycy Kukiz’15 Paweł Kukiz i Jarosław Sachajko spotkali się z wicepremierem, ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem, z którym rozmawiali na temat kolejnych projektów ustaw, które w ramach umowy programowej z PiS mają wspólnie złożyć w Sejmie.

Pierwsza propozycja, która była omawiana z ministrem Kowalczykiem, dotyczyła izb rolniczych. „W tej chwili do wyborów do izb chodzi 1-2 procent rolników” – powiedział Sachajko PAP. „Samorząd, który powinien reprezentować rolników, który ma bardzo duże uprawnienia i pieniądze rolników, bo rolnicy płacą na izby, jest wybierany przez garstkę ludzi” – podkreślił.

„Chcemy, aby wybory do izb były przeprowadzane przez Państwową Komisję Wyborczą w trakcie wyborów prezydenckich” – poinformował Sachajko. Dodał przy tym, że w propozycji izby miałyby większe kompetencje.

Ponadto projekt zmieniałby także funkcjonowanie związków zawodowych, które byłyby finansowane niezależnie od ministra rolnictwa. „W tej chwili każdy minister sobie +kupuje+ związki, bo jak daje im pieniądze, jakieś prace zlecone, to znaczy, że je kupuje i one muszą się kłaniać przed ministrem, a nie przed rolnikami” – mówi polityk Kukiz’15. „Chcemy, aby rolnicy sami decydowali przy płaceniu podatku rolnego, na jaki związek chcą przekazać 1 procent swojego podatku rolnego” – dodał i wskazał, że związki, które mogłyby się ubiegać o dofinansowanie musiałyby działać przynajmniej 10 lat.

Drugą propozycją, o której politycy rozmawiali w resorcie, dotyczy rozwiązania problemu bezdomności zwierząt, głównie psów. „Trzeba wprowadzić odpowiedzialność właścicieli za zwierzę” – mówił PAP Sachajko. „Zwierzę musi być zaczipowane, żeby było wiadomo, czyje to zwierzę” – dodał. Według niego ograniczy to sytuacje, że ktoś „kupuje psa, a po miesiącu, roku czy dwóch” dochodzi do wniosku, że „pies jest brzydki, trzeba się nim opiekować, wychodzić z nim czy zrobić z nim coś w czasie urlopu” i go porzuca.

Zgodnie z projektem, ma zostać utworzona baza danych zwierząt i wyszukiwarka po numerach czip. „Zwierzę będzie już przypisane” – podkreślił.

Założenia mają dotyczyć także kwestii kastracji psów. „Jak zwierzę ma być zwierzęciem towarzyszącym, a nie hodowlanym, to powinno być ono wykastrowane” – przekazał Sachajko. „Chcemy dać zachętę dla ludzi, żeby chcieli to zrobić – osoby, które wykastrują i zaczipują swoje zwierzę – będą zwolnione z podatku od zwierzęcia” – dodał. W 2021 roku podatek od posiadania psa wynosił 135 zł za rok.

Polityk Kukiz’15 przekazał, że rozwiązania są już gotowe i będą złożone najpewniej w przyszłym tygodniu. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk