Najważniejsze zmiany podatkowe w 2022 r.

Karol Kwiatkowski2 stycznia, 202214 min

Likwidacja składki zdrowotnej do odliczenia, wyższa kwota wolna od podatku, zwolnienie z PIT dla rodzin 4+ czy wprowadzenie kapitału opiekuńczego na dzieci – to tylko część zmian, które od 1 stycznia 2022 r. wprowadza „Polski ład”. 

Polski Ład to wzrost kwoty wolnej do 30 tys. zł i progu podatkowego do 120 tys. zł.

Według rządu na zmianach podatkowych Polskiego Ładu skorzysta niemal 18 mln Polaków najmniej zarabiający, rodziny z dziećmi i emeryci. Dzięki podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. i podniesieniu drugiego progu podatkowego do 120 tys. w kieszeni większości podatników zostanie więcej pieniędzy. Nowy system podatkowy będzie bardziej sprawiedliwy – podatki będą płacone przez obywateli proporcjonalnie – bez względu na wysokość zarobków – twierdzi rząd.

Likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku

Od 1 stycznia 2022 r. nowe przepisy prawne wprowadzają brak możliwości zmniejszenia podatku o składkę zdrowotną. Obecnie wynosi ona 9 proc. i obliczana jest od podstawy do opodatkowania, z czego 7,75 proc. podlega odliczeniu od podatku. W związku z tym pracownik obciążony jest więc składką w wysokości 1,25 proc. podstawy opodatkowania.

Natomiast od 2022 r. osoba zatrudniona nie będzie mieć możliwości odliczenia składki zdrowotnej od PIT, tak jak miało to miejsce do tej pory. Likwidacja spowoduje, że dochód pracownika zostanie pomniejszony o 9 proc. podstawy opodatkowania – czyli całość składki zdrowotnej.

Dla ponad 23 mln Polaków zmiany podatkowe mają być korzystne lub neutralne

Przykłady (pracownicy na etacie/emeryt):

 • Kasjer zarabiający 3 tys. zł, zyska na reformie ok. 1 840 zł w ciągu roku.
 • Pracownik fizyczny zarabiający 4 tys. zł, zyska ponad 1 360 zł w ciągu roku.
 • Księgowa zarabiająca w firmie 5 tys. zł, zyska ponad 560 zł w ciągu roku.
 • Emeryt otrzymujący emeryturę w kwocie 3,2 tys. zł zyska ok. 1 600 zł rocznie
 • Rodzina 2+2, w której rodzice zarabiają w sumie 6,5 tys. zł brutto, gdy rozliczą się wspólnie, miesięcznie zyskają 328 zł, czyli prawie 4 tys. zł rocznie. Małżeństwo będzie mogło też odliczyć od podatku ulgi na dwójkę dzieci, czyli 2,2 tys. zł.

Przykłady (osoby prowadzące działalność):

 • Mechanik z dochodem 5 tys. zł, zaoszczędzi ok. 1000 zł rocznie.
 • Krawiec z dochodem 3 tys. zł, zaoszczędzi około 1 300 zł rocznie.
 • Fryzjer z dochodem 4 tys. zł, zaoszczędzi rocznie ok. 2 000 zł rocznie.
Kwota wolna od podatku z 8 tys. zł do 30 tys. zł

Po takiej zmianie kwota ta w Polsce będzie porównywalna do tej w krajach europejskich. To niższe podatki dla osób o niskich i średnich dochodach. Ale będą ją stosować wszyscy podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych według skali podatkowej, a nie tylko ci najmniej zarabiający. Niezależnie, kto ile zarobił, zapłaci podatek tylko od nadwyżki ponad 30 tys. złotych rocznie.

Dzięki temu w portfelach Polaków zostanie aż około 17 mld złotych.

Proponowany poziom kwoty wolnej to finał procesu, który rozpoczęliśmy 5 lat temu. W 2016 roku kwota wolna dla najmniej zarabiających wzrosła z ok. 3,1 do 6,6 tys. zł, a w 2018 roku do 8 tys. zł.

Próg podatkowy wzrośnie z 85 tys. do 120 tys. zł

Od 2019 roku jako podatnicy płacimy niższy podatek – stawka została obniżona z 18 do 17 proc. Osoby, które wchodzą w wyższy próg podatkowy płacą 32% podatku. Teraz ta grupa znacząco się zmniejszy. Wysokość progu podatkowego zostanie dostosowana do rozwoju gospodarczego. Podniesienie progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł. pozwoli zatrzymać więcej pieniędzy w kieszeniach Polaków.

Dochody objęte stawką 32 proc. będą dotyczyć tylko tych uzyskanych powyżej 120 tys. zł. Z każdej złotówki od kwoty 120 tys. zł podatek będzie wynosił 32 grosze, a od tej powyżej 85 tys. do 120 tys. – 17 groszy zamiast wcześniejszych 32.

Jaki będzie tego efekt? Po zmianach liczba osób w drugim przedziale podatkowym spadnie o połowę. Zmniejszy się ona z ok. 5% podatników do 2,5%. Oznacza to, że podatek dochodowy według stawki 32% zapłaci aż o 620 tys. mniej podatników.

Korzyści dla wspólnie rozliczających się małżeństw

Polski Ład wprowadzi korzystne rozwiązania finansowe dla rodzin. Zaproponowane zmiany to profity za wspólne rozliczanie się małżonków: będą mogli skorzystać z 60 tys. zł kwoty wolnej od podatku.

Rodzina 2 –jeden z małżonków zarabia 3 tys. zł brutto miesięcznie, a drugi 3,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Na reformie Polskiego Ładu zyskają oboje. W przypadku pierwszego będzie to 153 zł miesięcznie. W przypadku drugiego zysk wyniesie 147 zł miesięcznie. Rocznie dla obojga małżonków daje to wynik na plusie w kwocie 3 600 zł.

Rodzina 2+2 – jeden z małżonków zarabia 5 tys. zł brutto, a drugi pracuje na pół etatu – zarabia 1.5 tys. zł brutto miesięcznie.

Gdy rozliczą się wspólnie, średnia miesięczna korzyść z reformy wzrośnie do 328 zł, czyli prawie 4 tys. zł rocznie. Dodatkowo małżeństwo będzie mogło odliczyć od podatku ulgi na dwójkę dzieci, łącznie 2,2 tys. zł.

Korzyści dla 90% emerytów i rencistów

Rząd Zjednoczonej Prawicy jest pierwszym polskim rządem, który prowadzi kompleksową politykę senioralną. Jest on oparta na fundamencie solidarności międzypokoleniowej i wspiera materialnie seniorów. W Polskim Ładzie te działania będą kontynuowane. Prawie wszyscy emeryci i renciści otrzymają wyższe świadczenia. To ponad 8 mln osób. Podatek od emerytury będą od przyszłego roku płacili tylko ci, których emerytury są bardzo wysokie.

Przykładowo:

 • osoba otrzymująca 3 200 zł emerytury zyska ok. 1 600 zł rocznie
 • emeryt z emeryturą 2 500 zł zyska 2 250 zł – to prawie tyle co dodatkowa emerytura
 • małżeństwo emerytów, w którym jedna osoba otrzymuje emeryturę minimalną, a druga na poziomie średniej, zyska ok 3000 zł rocznie
 • małżeństwo emerytów, w którym każda osoba otrzymuje 1 800 zł emerytury, zyska ok 3000 zł rocznie.
Zerowy PIT dla pracujących seniorów

PIT-0 dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego to kolejne pieniądze dla seniorów. Nowy instrument zachęci do kontynuacji pracy na emeryturze.

Rekordowa podwyżka kwoty wolnej od podatku, podatkowe fair play w postaci jednakowej dla wszystkich stawki składki zdrowotnej, zerowa stawka podatkowa dla emerytów. Te wszystkie zmiany, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku, zostaną sfinansowane przez państwo. Istotnym źródłem finansowania reformy będzie projekt uszczelnienia systemu podatkowego.

Zwolnienie z podatku dla rodzin 4+

Kolejna nowość w przepisach podatkowych dotyczy rodzin z co najmniej czwórką dzieci. „Polski ład” przewiduje wprowadzenie od 1 stycznie 2022 r. nowego zwolnienie z podatku – tzw. ulga dla rodzin 4+. Skorzystają z niej rodzice, opiekunowie prawni oraz osoby sprawującej funkcję rodziny zastępczej. Zwolnienie z PIT dostępne jest dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, zlecenie oraz przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych. Nowa ulga umożliwia zwolnienie z PIT do kwoty 85 528 zł rocznie na każdego rodzica.

Kapitał opiekuńczy – 12 tys. zł na dziecko

Od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie pieniężne – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Pieniądze w ramach nowego świadczenia na dziecko będą wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. To rodzice podejmą decyzję odnośnie sposobu wypłaty kapitału – czy będzie to mniejsza suma przed dwa lata, czy wyższa przez połowę tego czasu. Maksymalna kwota Rodzinnego Kapitału Opieuńczego wynosi 12 tys. zł na dziecko.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie wypłacane niezależne od dochodów rodziny. Środki pieniężne ze wspacia nie będą podlegać obowiązkowi opodatkowania.

Źródło: gov.pl, Bankier.pl

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

cztery × 1 =