Holandia/ Minister zdrowia chce podać sześć dawek każdemu

Karol Kwiatkowski31 grudnia, 20213 min

Holandia ogłasza plan podania ludziom do sześciu dawek szczepionki przeciw COVID-19 – ogłosił Hugo de Jonge, minister zdrowia Holandii, i wskazał, że kraj może już przygotowywać kolejne trzy dawki szczepionki przypominające przeciwko koronawirusowi.

Przedstawiciel holenderskiego rządu oficjalnie potwierdza, że trzecia dawka nie będzie ostatnią. Rząd chce zaaplikować Holendrom sześć dawek nie mając kompletnie podstaw naukowych do tego, a jedynie umowy z koncernami farmaceutycznymi.

De Jonge napisał w środę list do parlamentu swojego kraju, sugerując, że Holandia powinna rozważyć dodatkowe rundy szczepionek przypominających w celu zwalczania nowych wariantów, przy czym dwie z nich w 2022 r., a kolejne w 2023 r.

W liście stwierdzono również, że Holandia ma wystarczającą liczbę szczepionek dla planowanej kampanii przypominającej.

W liście De Jonge napisał: „Oczywiście, ponieważ tylko połowa zwykłej szczepionki jest potrzebna do dawki przypominającej Moderna, mamy teraz wystarczającą liczbę szczepionek na obecną kampanię przypominającą i istnieje wystarczająca podstawa do ewentualnych dodatkowych rund przypominających w drugim kwartale oraz jesienią 2022 i 2023 roku”.

Holandia kupiła hurtowo zapasy szczepionek, aby uniknąć niedoborów. Kraj zamówił prawie 6 milionów dodatkowych szczepionek oprócz 12 milionów już kupionych od Pfizer/Biontech.

Istnieje już umowa z Pfizer/Biontech na co najmniej kolejne 17,5 miliona dawek przed 2023 rokiem. Nie jest jasne, kto będzie kwalifikował się do tych przypominających szczepionek przeciwko koronawirusowi w 2022 i 2023 roku.

Holandia nie jest rekordzistą w liczbie planowanych dawek. Australia i Kanada posiadają zapasy wystarczające do podanie 11 dawek każdemu obywatelowi.

Źródło: Newsweek

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

jedenaście − trzy =