Aktywni zawodowo seniorzy zaoszczędzą w przyszłym roku co najmniej 800 mln zł

Karol Kwiatkowski30 grudnia, 20213 min

Polski Ład to nie tylko emerytury bez PIT, ale też super ulga podatkowa dla aktywnych zawodowo seniorów. Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że korzyści tych, którzy czasowo zrezygnują z pobierania emerytury i pozostaną na rynku pracy, sięgną w przyszłym roku co najmniej 800 mln zł.

Od 1 stycznia 2022 r. odczuwalnie więcej pieniędzy zostanie w portfelach 90 proc. emerytów i rencistów, czyli ponad 8 mln osób. Większość, bo 2/3 z nich przestanie płacić PIT. To emeryci z uposażeniem do 2 500 zł. Osoby z wyższą emeryturą zapłacą podatek tylko od nadwyżki ponad 2 500 zł, a nie od całości. Polski Ład to również super bonus podatkowy dla doświadczonych seniorów, którzy zamiast przejść na emeryturę zdecydują się pozostać aktywni zawodowo. Dzięki PIT-0 dla seniora, takie osoby nie będą płacić podatku od przychodów z pracy na etacie, zleceniu lub działalności gospodarczej.

Kwota wolna wynosi w tym przypadku 85 528 zł rocznie. To jednak nie koniec preferencji. Dla tych, którzy rozliczają się na skali (17 i 32 proc. PIT) do 85 528 zł dochodzi jeszcze 30 tys. zł kwoty wolnej. A to oznacza, że podatek pojawi się u nich dopiero po przekroczeniu co najmniej kwoty 115 528 zł. PIT-0 dla seniora to prawdziwa rewolucja podatkowa.

Seniorzy, którzy chcą pracować, nie będą płacili podatku dochodowego podobnie jak młodzi pracownicy, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Dzięki temu np. doświadczony księgowy, który zarobi na etacie 8 tys. zł brutto (czyli ma 5729 zł na rękę) zyska rocznie 6627 zł, a to znaczy, że miesiąc w miesiąc taki senior dostanie od pracodawcy ok. 552 zł więcej. W sumie pracujący seniorzy zaoszczędzą w przyszłym roku co najmniej 800 mln zł podatku.

Źródło informacji: MF

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

17 − sześć =