Europa/ Kolejne rekordy zakażeń od początku pandemii

Karol Kwiatkowski29 grudnia, 20214 min

We Francji stwierdzono we wtorek rekordowy dzienny przyrost zakażeń koronawirusem – 179 807 przypadków – poinformowało ministerstwo zdrowia w Paryżu. To największa liczba dobowych infekcji w Europie od początku pandemii. 129 471 zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby, to najwięcej od początku pandemii w Wielkiej Brytanii – poinformowano we wtorek w Londynie.

Więcej zakażeń w ciągu 24 godzin jest zgłaszane tylko w Stanach Zjednoczonych i Indiach. W USA w poniedziałek stwierdzono 505 tys. nowych infekcji.

Poziom zaszczepienia populacji we Francji wynosi ponad 72 proc dwoma dawkami, a trzema 30 proc.

Poprzedni rekordowy bilans we Francji, wynoszący 104 611 zakażeń, został ogłoszony w sobotę. Siedmiodniowa średnia krocząca nowych przypadków, która niweluje codzienne nieprawidłowości w zgłaszaniu, wzrosła do nowego rekordowego poziomu 87 500.

W niedzielę i poniedziałek ministerstwo zdrowia Francji zgłaszało tylko około 30 000 nowych zakażeń dziennie.

W ostatnich 24 godzinach we Francji zmarło w związku z koronawirusem 290 osób, tym samym liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wzrosła do ponad 123 000.

Według rządowych danych około 77 proc. francuskiej populacji jest obecnie w pełni zaszczepione, co znacznie zmniejsza liczbę hospitalizacji i zgonów.

Wielka Brytania
129 471 zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby, to najwięcej od początku pandemii w Wielkiej Brytanii – poinformowano we wtorek w Londynie. Poprzedni najwyższy wskaźnik zanotowano w sobotę 24 grudnia – 122 186 nowych infekcji.

Najnowszy bilans epidemiczny w Wielkiej Brytanii obejmuje Anglię i Walię, bez Szkocji i Irlandii Północnej. Szkocja poinformowała, że ze wstępnych danych wynika, że we wtorek stwierdzono zakażenie u 9 360 osób.

Poziom zaszczepienia populacji w Wielkiej Brytanii wynosi ponad 70 proc dwoma dawkami, a trzema prawie 50 proc.

Walia, Irlandia Północna i Szkocja ogłosiły zaostrzenie restrykcji antycovidowych po Świętach Bożego Narodzenia. Rząd premiera Borisa Johnsona, który odpowiada medycznie za obszar Anglii, nie zdecydował się na takie same posunięcia. Oparł się na badaniach, według których ryzyko hospitalizacji jest mniejsze, gdy panuje wariant Omikron koronawirusa w stosunku do przeważającego do niedawna wariantu Delta.

Najnowsze dane wykazują, że liczba hospitalizowanych z powodu Covid-19 w Anglii, najbardziej zaludnionej części Wielkiej Brytanii, wyniosła we wtorek 9 546, przed tygodniem – 6 902 osoby. To jednak o wiele mniej niż w styczniu, gdy dziennie zakażało się ponad 34 tys. ludzi. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

17 + dwa =