Portugalia: wojsko pomoże w wyszukiwaniu potencjalnie zakażonych

Karol Kwiatkowski27 grudnia, 20212 min

Portugalscy żołnierze włączą się w walkę z Covid-19 wobec nasilającej się kolejnej fali epidemii – podał w poniedziałek dziennik “Inevitavel”. Będą oni pomagać władzom medycznym w wyszukiwaniu osób, które miały kontakt z kimś chorym, oraz w informowaniu ich, że mogą być zakażone. 

Jak portugalska armia ma pomóc w analizie danych osób, które w ostatnich dniach miały bezpośrednią styczność z zakażonymi koronawirusem. Zespół ten składał się dotychczas z cywilów zatrudnionych przez resort zdrowia.

Lizbońska gazeta wskazała, że nagła prośba rządu o wsparcie ze strony armii wynika z szybko rosnącej liczby infekcji koronawirusem. Według resortu zdrowia pandemia ma to związek z rozprzestrzenianiem się Omikronu, nowego wariantu koronawirusa SARS-CoV-2.

Ministerstwo zdrowia szacuje, że do czwartku Omikron będzie odpowiadać za ponad 90 proc. nowych zakażeń. Przed świętami stanowił ponad połowę z nich.

Resort wskazał, że po świątecznym weekendzie wzrosła liczba wykrytych infekcji. W niedzielę przekraczały one dobowy poziom 3 tys., podczas gdy w poniedziałek było to 6,3 tys.

Podczas ostatniej doby w Portugalii zmarło 16 chorych z Covid-19. Średnia dzienna zgonów na tę chorobę wyniosła w ciągu ostatnich siedmiu dni 13 przypadków.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk