Żaryn: białoruska propaganda kontynuuje działania wymierzone w Polskę

Magdalena Targańska25 grudnia, 20213 min

Białoruska propaganda kontynuuje działania wymierzone w Polskę – napisał w sobotę na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Podkreślił, że działania reżimu Łukaszenki są obliczone na dyskredytowanie naszego kraju.

„Białoruska propaganda kontynuuje działania informacyjne wymierzone w Polskę. Pretekstem są informacje o zebraniu +dowodów+ rzekomych zbrodni Polski popełnionych na granicy z Białorusią” – napisał na Twitterze Żaryn.

Do wpisu dodał zdjęcie z artykułami z białoruskich mediów. „W narracji obecnej w białoruskich i rosyjskich mediach widać wyraźnie próbę umiędzynarodowienia +dowodów+ zgromadzonych przeciwko RP” – ocenił we wpisie rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Jego zdaniem, białoruskie – jak zaznaczył – „+śledztwo+ będzie próbą prowadzenia dalszych działań politycznych przeciwko Polsce”. „Reżim Łukaszenki i wspierająca go Rosja będą sięgać po różne mechanizmy realizowania działań przeciwko Polsce” – ocenił.

Zdaniem Żaryna, Kreml działaniami hybrydowymi przeciwko Polsce chce m.in. doprowadzić do izolacji Polski, a także – jak podkreślił – „do uznania przez naszych sojuszników, że Polska nie powinna mieć wpływu na agendę relacji kraje NATO-Rosja”.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie odnotowano 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk