Dr Sutkowski: Powinniśmy ustawić się w kolejce nie po karpia wigilijnego, tylko po trzecią dawkę szczepionki

Karol Kwiatkowski24 grudnia, 202123 min
– Jeśli wariant omikron trafi na osobę, która jest niezaszczepiona, albo źle zaszczepiona – czyli np. tylko dwiema dawkami – i nie powtórzyła dawki trzeciej, to będziemy mieli niesamowicie dużo hospitalizacji i dużo zgonów – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych. 
Powinniśmy ustawić się w kolejce nie po karpia wigilijnego, tylko po trzecią dawkę szczepionki
– zaapelował.

– Imperium omikron kontratakuje i, co tu dużo mówić, będzie efekt masy – powiedział dr Michał Sutkowski w Programie 1 Polskiego Radia. – Nawet jeśli rzeczywiście – bo są badania – że objawy zakażenia wariantem omikron są łagodniejsze, to w związku z ogromną ekspansywnością tego wirusa będziemy mieli efekt dotarcia tego wirusa do takich miejsc i obszarów, czyli po prostu do osób wrażliwych, do których inne warianty nie docierały dotychczas – podkreślił gość „Sygnałów dnia”.

– Jeśli trafi to na osobę, która jest niezaszczepiona, albo źle zaszczepiona – czyli np. tylko dwiema dawkami – i nie powtórzyła dawki trzeciej, mamy niewątpliwie efekt braku dawki trzeciej, to będziemy mieli niesamowicie dużo hospitalizacji i dużo zgonów – wskazał dr Sutkowski.

– Nie wszystkie szczepienia są stuprocentowe i o tym doskonale wiemy, po drugie, musimy oddzielić osobę odporną na koronawirusa od tych, którzy są na niego wrażliwi – zaznaczył. – Osoby odporne na koronawirusa to na pewno ci, którzy się zaszczepili trzema dawkami. Takich osób będzie dziś pod koniec dnia 6 mln. Druga grupa odpornych to ci, którzy zaszczepili się dwiema dawkami w II połowie roku i jeszcze nie spadła ich odporność, to jest ok. 5, 6 mln kolejnych osób. Trzecia grupa to osoby, które przechorowały koronawirusa stosunkowo niedawno. To około 2 mln osób. W sumie mamy ok. 14 mln osób, które niewątpliwie są odporne i około 24 mln osób, które nie są odporne – wyliczył.

Źródło: Polskie Radio

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 komentarze

 • Semperfi

  24 grudnia, 2021 at 10:46 am

  Źle zaszczepione, co on bredzi 🤣🤣🤣

  Odpowiedz

 • Grzegorz

  25 grudnia, 2021 at 12:46 am

  Tego jegomościa należy zamknąć w psychiatryku. Nie wie już o czym mówi. Powinni zakazać publikacji tych jego wypocin

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

13 + 1 =