Pfizer wcisnął kolejną szczepionkę na listę leków refundowanych

Nasza Polska21 grudnia, 20214 min

Od 1 stycznia 2022 roku wejdzie w życie nowy wykaz leków refundowanych ogłaszany obwieszczeniem Ministra Zdrowia. Dość niespodziewanie znajdzie się na niej szczepionka Prevenar 13 koncernu farmaceutycznego Pfizer mająca chronić przed inwazyjną chorobą pneumokokową, choć sam producent twierdzi, że tego nie zbadał. 

Pneumokoki – streptococcus pneumoniae – to najczęstszy czynnik etiologiczny zapalenia płuc, który powoduje liczne hospitalizacje. Dane statystyczne mówią o tym, że odsetek pacjentów hospitalizowanych z powodu pozaszpitalnego zapalenia płuc w różnych państwach Europy waha się między 20 a 50 procent. Problem dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest tak zwana inwazyjna choroba pneumokokowa (ICHP). 

Najbardziej popularną formą zapobiegania chorobie pneumokokowej są szczepienia. Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje szczepionek przeznaczonych dla osób dorosłych: polisacharydowa oraz – nowszej generacji – skoniugowana, który wywołuje odpowiedź immunologiczną dzięki połączeniu antygenu z białkiem nośnikowym. 

Od 1 stycznia 2022 roku na liście leków refundowanych znajdzie się szczepionka 13-walentna, sacharydowa, skoniugowana, adsorbowana – Prevenar 13 firmy Pfizer. 

Szczepienie przeciwko pneumokokom jest na liście szczepień obowiązkowych dzieci i jest zalecane dla osób powyżej 50. roku życia oraz w grupach o podwyższonym ryzyku zakażenia pneumokokami. 

Prevenar 13 jest szczepionką zawierającą aluminium, jedna dawka zawiera 0,125 mg glinu. Preparat jest według Charakterystyki Produktu Leczniczego przeznaczony dla wszystkich: od szóstego tygodnia życia do osób w podeszłym wieku. Mimo że szczepionka jest od wielu lat na rynku, jak zaznacza producent: jednoczesne podawanie z innymi szczepionkami nie zostało zbadane. Nie wiadomo też, jak szczepionka wpływa na ciążę, wobec czego producent odradza jej stosowanie w czasie ciąży. Wśród działań niepożądanych Pfizer wymienia m.in. duszność, skurcz oskrzeli, drgawki, epizody hipotoniczno-hiporeaktywne, wysypkę, biegunkę, wymioty, reakcje anafilaktyczne. 

Co ciekawe, w Charakterystyce Produktu Leczniczego czytamy, że „Skuteczność szczepionki Prevenar 13 w zapobieganiu ICHP (inwazyjna choroba pneumokokowa, czyli główny argument za szczepieniami, przyp. red.) nie była badana”. 

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk