Kraków: Premier Morawiecki odwiedził Dom Samotnej Matki Archidiecezji Krakowskiej

Karol Kwiatkowski19 grudnia, 20214 min

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w sobotę wieczorem Dom Samotnej Matki prowadzony przez Archidiecezję Krakowską. Placówka, która jest obecnie w trakcie remontu otrzymała dotację na ten cel udzieloną przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. 

Krótka wizyta szefa rządu miała charakter nieoficjalny. Dom Samotnej Matki Archidiecezji Krakowskiej znajduje się przy ul. Przybyszewskiego 39 w Krakowie. Dzięki dotacji celowej z budżetu państwa, udzielonej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, od 15 września br. prowadzone są tam prace, których celem jest przebudowa i nadbudowa domu. Działania te pozwolą dostosować dom do potrzeb zamieszkujących go kobiet i ich dzieci oraz zwiększyć ilość dostępnych miejsc.

Jak informuje placówka, przed remontem Dom Samotnej Matki mógł przyjąć pięć kobiet w ciąży i matek po urodzeniu dziecka. Zapewnia on opiekę bytową kobietom w ciąży i po urodzeniu dziecka, które ze względu na trudną sytuację życiową, kryzys lub doświadczenie przemocy w środowisku rodzinnym nie mogą bezpiecznie urodzić tam dziecka i przebywać z nim w pierwszych miesiącach po urodzeniu.

Matki oraz ich dzieci otrzymują pobyt w domu, zapewnione jest im wsparcie w zakresie opieki okołoporodowej oraz mogą liczyć na dostęp do pomocy psychologicznej i terapeutycznej, socjalnej oraz prawnej. W dalszym etapie pobytu kobiet w domu opracowywane i realizowane są programy usamodzielniania. Świadczona pomoc i pobyt mieszkanek w domu finansowane są z Funduszu SOS Archidiecezji Krakowskiej.

Dzięki rozbudowie DSM – podano na stronie placówki – zostanie zwiększona liczba miejsc dla kobiet w ciąży i ich dzieci po urodzeniu. Rozbudowa domu pozwoli na stworzenie miejsc dla tych kobiet, które potrzebują wydłużenia pobytu ze względu na powolniejszy proces adaptacji do nowej sytuacji życiowej. Powiększenie powierzchni domu pozwoli również na utworzenie gabinetu przeznaczonego na poradnictwo i wsparcie psychologiczne kobiet w ciąży i ich rodzin.

Początki istnienia domu związane są z osobą kard. Karola Wojtyły, który zadecydował o zakupie budynku przed wyjazdem do Rzymu na konklawe, podczas którego został wybrany papieżem.(PAP)

Autor: Rafał Grzyb

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk