Hiszpania/ Szósta fala pandemii…

Karol Kwiatkowski18 grudnia, 202113 min

W Hiszpanii nasila się szósta fala pandemii Covid-19, a w kilku regionach kraju rośnie liczba przypadków infekcji wariantem Omikron. Wśród najbardziej doświadczonych wspólnot autonomicznych są w sobotę Wyspy Kanaryjskie. Prawie 80 proc. populacji jest w pełni zaszczepiona.

W sobotnim komunikacie władze popularnego wśród turystów hiszpańskiego archipelagu podały, że w ciągu ostatnich 24 godzin zanotowano tam blisko 1700 infekcji wirusem SARS-CoV-2, czyli rekordową liczbę zakażeń od początku pandemii.

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii nie podało w sobotę bilansu zachorowań na Covid-19, ale w kilku wspólnotach autonomicznych, m.in. Andaluzji i Madrycie, regionalne służby medyczne potwierdziły nasilanie się zakażeń Omikronem.

Rano władze medyczne regionu Madrytu poinformowały, że wśród wszystkich notowanych tam infekcji koronawirusem zakażenia Omikronem stanowią już 50 proc.

Wraz z szybko nasilającą się pandemią premier Hiszpanii Pedro Sanchez wezwał w sobotę rządy wspólnot autonomicznych kraju do pilnego spotkania. W jego trakcie mogą zostać wypracowane nowe obostrzenia służące “zahamowaniu szóstej fali Covid-19”.

Tymczasem w sobotnim wystąpieniu minister zdrowia Carolina Darias zaapelowała do regionalnych władz medycznych, aby nasiliły szczepienia przeciwko koronawirusowi. Wezwała też obywateli do przestrzegania restrykcji sanitarnych, noszenia masek i zachowania dystansu społecznego.

Z piątkowych danych ministerstwa zdrowia Hiszpanii wynika, że pełen proces szczepień przeciwko Covid-19 przebyło już 89,7 proc. osób powyżej 12. roku życia. Resort wskazał, że pomiędzy czwartkiem a piątkiem w kraju zanotowano ponad 33 tys. zakażeń, czyli rekordową liczbę dziennych infekcji.

Marcin Zatyka (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Semperfi

    18 grudnia, 2021 at 10:32 pm

    Hahaha leżę i kwiczę ????

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk