Hiszpania: najwięcej zakażeń od lipca; dodatkową dawkę szczepionki przyjęło 10 mln osób

Karol Kwiatkowski16 grudnia, 20213 min
W Hiszpanii, pomimo zaszczepienia ponad 10 mln osób dodatkową dawką preparatu przeciw Covid-19, nasila się szósta fala pandemii. W środę potwierdzono zgon 77 ludzi oraz ponad 27,1 tys. infekcji – najwięcej od lipca. 

Wraz z drastycznym zwiększeniem się dobowej liczby zachorowań na Covid-19 w środę eksperci z hiszpańskiego ministerstwa zdrowia zaapelowali do rządu o rozważenie możliwości zaostrzenia przepisów przeciwepidemicznych.

Tego dnia resort potwierdził pojawienie się ognisk zakażenia koronawirusem w kilku domach spokojnej starości oraz w placówkach medycznych. Jednym z nich jest szpital w Santiago de Compostela.

Podczas środowej wizyty w Toledo minister zdrowia Hiszpanii Carolina Darias ogłosiła, że nasilająca się szósta fala pandemii to efekt dominującego w kraju wariantu Delta. Ujawniła, że nowy wariant SARS-CoV-2, tzw. Omikron, potwierdzono dotychczas u 40 pacjentów.

Darias zapowiedziała, że odpowiedzią na nasilającą się falę pandemii będzie dalsze “doszczepianie” Hiszpanów dodatkowymi dawkami preparatu przeciwko koronawirusowi.

Do środowego wieczora kierowany przez Darias resort potwierdził, że w 47-milionowej Hiszpanii przypominającą dawkę preparatu przeciwko koronawirusowi przyjęło już ponad 10 mln obywateli. Najwyższy odsetek osób, które po pełnym procesie szczepień otrzymało dodatkową dawkę występuje wśród osób powyżej 70. roku życia – 80 proc. w tej kategorii wiekowej.

Hiszpania należy do światowej czołówki pod względem odsetka populacji w pełni zaszczepionej przeciwko Covid-19. Wynosi on prawie 80 proc. wśród obywateli powyżej 12. roku życia.

Marcin Zatyka (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwanaście − 11 =