Posłowie Konfederacji z interwencją w Ministerstwie Zdrowia

Karol Kwiatkowski13 grudnia, 202117 min

Posłowie Konfederacji Robert Winnicki i Grzegorz Braun w ramach interwencji poselskiej w resorcie zdrowia zażądali dokumentów i danych dotyczących polityki rządu ws. epidemii COVID-19. Według rzecznika MZ, zachowanie posłów było skandaliczne; zapowiedział pismo do marszałek Sejmu w tej sprawie. 

Winnicki i Braun w poniedziałek rano weszli do Ministerstwa Zdrowia z interwencją poselską. Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz oświadczył na konferencji prasowej, że posłowie Konfederacji zachowali się skandalicznie. Zapowiedział, że jeszcze w poniedziałek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek skierowane zostanie pismo w tej sprawie. Relacjonował, że posłowie „biegali po wszystkich pokojach, zaglądali do wszystkich pracowników, jednocześnie krzycząc i siejąc wyzwiska”.

„Ja przeczytam może tylko ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora, art. 19: +W wykonywaniu mandatu poseł lub senator ma prawo, jeżeli nie narusza dóbr osobistych innych osób, do uzyskiwania informacji i materiałów+. Dzisiaj przynajmniej moje dobra osobiste zostały naruszone. Dzisiaj zostałem nazwany przez pana posła Brauna +bandytą+” – oświadczył Andrusiewicz. Dodał, że nie będzie kierował sprawy na drogę sądową.

„Uważam, że wszyscy gremialnie powinniśmy obłożyć takie osoby infamią, i na pewno zostanie wystosowane dzisiaj pismo do pani marszałek Sejmu w sprawie tego, co panowie posłowie robili tu w budynku, bo panowie posłowie biegali po wszystkich pokojach, zaglądali do wszystkich pracowników, jednocześnie krzycząc i siejąc wyzwiska, tak jak w kierunku mojej osoby. Na pewno na drodze postępowania takiego sejmowego my tego nie zostawimy” – powiedział rzecznik MZ.

Posłowie Konfederacji na konferencji prasowej w Sejmie poświęconej interwencji w resorcie zdrowia mówili, że powinno być tak, że podczas takiej interwencji minister lub jego zastępca przyjmuje posłów. Powoływali się na ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Podkreślali, że w poniedziałek tak się nie stało.

Winnicki podkreślił, że z Braunem chcieli w MZ poruszyć m.in. kwestię „danych statystycznych, którymi manipuluje ministerstwo”. „Widzimy to nawet na stronach ministerstwa, gdzie pojawiają się i znikają pewne dane statystyczne, np. dotyczące tego, czy ktoś zmarł (z powodu Covid-19) z chorobami współistniejącymi czy bez tych chorób, danych dotyczących zgonów osób zaszczepionych i niezaszczepionych” – zaznaczył poseł.

Jak dodał, chcieli też „wejrzeć w dokumenty, na podstawie których przygotowano decyzję o najnowszych obostrzeniach”. Winnicki stwierdził, że skoro „minister zdrowia 25 listopada mówił, że obostrzenia nie są zbyt skutecznym sposobem walki z pandemią, a 29 listopada wprowadza nowe obostrzenia, to coś musiało się fundamentalnie zmienić”, a oni chcieli zobaczyć, jakie dokumenty o tym świadczą.

Braun powiedział, że chciał w MZ sprawdzić umowy jakimi Polska „związała się z koncernami farmaceutycznymi, które dostarczają tego eksperymentalnego medykamentu, którego agresywna akwizycja objęła również dzieci od 5. do 11 roku życia”.

Według niego, w resorcie zdrowia nikt nie chciał rozmawiać z nim i z Winnickim, przywitali ich ochroniarze bez masek, wnętrza siedziby ministerstwa „przypominały opustoszałą dekorację filmową”. Jak dodał, nie wie, czy minister zdrowia był w budynku, bo widział, że „ktoś się zabarykadował przed nimi w gabinetach ministerialnych”, a zza drzwi „dochodziły szepty i szmery”. Zaznaczył, że podczas ich wizyty, w resorcie był „arogancki jak zawsze, zamaskowany jak gangster z czarnobiałego filmu rzecznik prasowy (MZ), który nie spieszył z informacją i asystował im raczej jak ktoś, kto reprezentował służbę ochrony czy inne służby”.

Braun ocenił, że podczas pobytu posłów Konfederacji w resorcie „nie dopełniono obowiązku niezwłocznego przekazania informacji, o które posłowie wnioskują”.

W rozmowie z PAP Winnicki ocenił, że marszałek Sejmu „powinna raczej wezwać resort zdrowia do udzielenia posłom informacji”, a nie ganić posłów, którzy po te informacje przyszli. Podkreślił, że według jego wiedzy posłowie Konfederacji podczas wizyty w ministerstwie nie byli agresywni, a Braun „mówił jedynie, że Andrusiewicz był zamaskowany jak gangster”. „To nie jest kwestia prawna, raczej dotyczy pewnej estetyki tej wypowiedzi” – ocenił.

Dodał, że Konfederacja będzie decydowała o dalszych krokach w sprawie w zależności od reakcji marszałek Sejmu i resortu zdrowia. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Dorota

    13 grudnia, 2021 at 4:34 pm

    Też chciałabym zobaczyć umowę zawartą z firmami farmaceutycznymi na dostawę szczepionek.
    Zwykły obywatel powinien być traktowany jak święta krowa.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk