Jerzy Kwaśniewski: Obowiązek szczepień to po prostu przymus szczepień

Magdalena Targańska8 grudnia, 20214 min

Wewnętrznie sprzeczne komunikaty MZ nie sprzyjają pewności prawa – napisał na Twitterze mecenas Jerzy Kwaśniewski.

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło kolejne obostrzenia, oraz zapowiedziano wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla trzech grup zawodowych w Polsce – nauczycieli, medyków i służb mundurowych. Mają one obowiązywać od 1 marca 2022 roku.

Jednak największe poruszenie wywołało sformułowanie Ministerstwa Zdrowia:

szczepienia przeciw COVID-19 dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych będą obowiązkowe, a nie przymusowe.

Twierdzenie to zostało powtórzone w środę przez rzecznika MZ – Wojciecha Andrusiewicza na antenie Polsat News.

– Obowiązek jest terminem ściśle prawnym. Nie ma w naszej formule prawnej przymusowego szczepienia. Przymus polegałby na tym, że chodzilibyśmy – mówiąc kolokwialnie – od domu do domu i przymuszali ludzi do szczepień. Nie, jest obowiązek szczepień, który wiąże się z pewnymi prawnymi konsekwencjami – mówił w środę w Polsat News rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Słowa te skomentował mecenas Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris.

Wewnętrznie sprzeczne komunikaty MZ nie sprzyjają pewności prawa. Ja wyjaśnię: obowiązek prawny to nakaz obwarowany sankcją (grzywną, zakazem pracy itp.). Dla stwierdzenia przymusu nie trzeba, by szczepiono na siłę. Zatem obowiązek szczepień to po prostu przymus szczepień  – napisał we wpisie na Twitterze.

Obowiązek szczepień i niektóre restrykcje nie naruszają abstrakcyjnej „wolności” – bo wolność ma konstytucyjnie i naturalnie drugorzędne znaczenie wobec życia i dobra wspólnego. One naruszają racjonalność. A ta jest zasadą nadrzędną, warunkiem legalności działań prawodawcy” – dodał w kolejnym wpisie.

Źródło: Twitter

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

7 + osiemnaście =