GW: Certyfikat po trzecim szczepieniu nie działa za granicą

Karol Kwiatkowski5 grudnia, 20214 min

Pan Grzegorz wybrał się służbowo do Czech. Gdy chciał zjeść obiad w restauracji, dowiedział się, że jego certyfikat jest nieważny. – A przecież zaszczepiłem się na koronawirusa już trzy razy – mówi dla Gazety Wyborczej.

Pan Grzegorz mieszka w Katowicach, ale często służbowo wyjeżdża za granicę. Tak jak wiele innych osób zaszczepił się na koronawirusa i w czasie podróży posługiwał się unijnym certyfikatem covidowym, który miał w aplikacji mObywatel. – I wszystko działało jak należy. Aż do teraz – mówi dla GW pan Grzegorz.

Jakiś czas temu zaszczepił się przeciwko koronawirusowi trzeci raz i przed podróżą do Czech ściągnął nowy certyfikat. – Bardzo się ucieszyłem, że nie było z tym żadnego problemu, w dodatku mój certyfikat jest ważny aż do jesieni 2022 roku – mówi.

W Czechach przekonał się, że jego radość była przedwczesna. Gdy po jednym ze spotkań wybrał się do restauracji, okazało się, że za granicą nowy certyfikat jest nic niewart – czytamy w Wyborczej.

– Pan w restauracji kilka razy skanował mój paszport szczepionkowy, który sobie wydrukowałem z IKP. Za każdym razem mówił, że to nie działa, że taki paszport nie istnieje albo jest nieważny. Koniec końców do lokalu nie zostałem wpuszczony i obiadu nie zjadłem – mówi „Gazecie Wyborczej” Grzegorz.

Wyszedł z restauracji i przyjrzał się paszportowi. – Wtedy doczytałem, że jest on ważny w Polsce, choć tu też nie ma go do czego używać – opowiada zdziwiony. Był w kropce, ponieważ starego paszportu, tego po dwóch dawkach, już nie miał. – W mObywatelu jest tylko ten nowy – mówi.

– Wydłużenia okresu ważności certyfikatu dokonujemy w oparciu o rekomendację Rady Medycznej. Trzecie szczepienie jest na tyle istotne dla budowy naszej odporności, że pozwoliliśmy sobie nie czekać na decyzję na poziomie całej Unii Europejskiej. Zachęcam wszystkich już zaszczepionych do skorzystania z przypominającego szczepienia – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Z kolei na stronie E-zdrowie.gov.pl pojawił się inny komunikat. Wynika z niego, że osoby zaszczepione trzecią dawką przy próbie pobrania certyfikatu szczepień UCC (Unijny Certyfikat COVID) nie otrzymają nowego certyfikatu, ale będą pobierały certyfikat dostępny już przy poprzednim szczepieniu (2 z 2 zgodnie z obowiązującymi technicznymi ustaleniami w tym zakresie z krajami UE). Pan Grzegorz pobrał jednak tylko nowy certyfikat, a poprzedniego nie potrafi już znaleźć.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk