Dr Bodnar miał rację! Amantadyna zwalcza COVID-19 – dowodzi najnowsze badanie naukowe

Karol Kwiatkowski2 grudnia, 202136 min

Proponujemy amantadynę jako nowy, tani, łatwo dostępny i skuteczny sposób leczenia COVID-19 – piszą naukowcy w opublikowanym na portalu nature.com artykule pt. „Amantadyna ma potencjał w leczeniu COVID-19, ponieważ hamuje znane i nowe kanały jonowe kodowane przez SARS-CoV-2”.

Pilna potrzeba leczenia COVID-19 zainspirowała wielu lekarzy i naukowców do ponownego użycia zatwierdzonych leków. W Polsce prekursorem stosowania takiego leku jest dr Włodzimierz Bodnar z Przemyśla. Chodzi o amantandynę, sekowaną przez lobby szczepionkowe.

W artykule opublikowanym właśnie w (należącym do grupy „Nature”) piśmie „Communications Biology” (https://www.nature.com/articles/s42003-021-02866-9) naukowcy z Danii, Niemiec i Grecji wykazali, że amantadyna i heksametylenoamiloryd (HMA) blokują aktywność kanału jonowego białka E z wirusa SARS-CoV-2 – wiroporyny występującej w otoczce koronawirusów. Działania takiego nie ma natomiast pochodna amantadyny, rymantadyna.

Grupa międzynarodowych naukowców przebadała amantadynę. Badania komórkowe i kliniczne wykazały korzystne działanie tego leku. Naukowcy wykazali, że amantadyna i heksametylenoamiloryd (HMA), ale nie rymantadyna, blokują aktywność kanału jonowego białka E z SARS-CoV-2, konserwatywnej wiroporyny wśród koronawirusów.

Warto zauważyć, że amantadyna blokuje również aktywność kanału jonowego ORF10, zapewniając w ten sposób dwa cele kanałów jonowych w SARS-CoV-2 do leczenia amantadyną u pacjentów z COVID-19. Badanie przesiewowe znanych inhibitorów wiroporyny na białku E, ORF7b, ORF10 i białku 3a z SARS-CoV-2 ujawniło hamowanie białka E i ORF7b przez emodynę i ksanten, które również blokuje białko 3a. Ilustruje to ogólny potencjał dobrze znanych blokerów kanałów jonowych przeciwko SARS-CoV-2, a w szczególności podwójną podstawę molekularną obiecujących efektów amantadyny w leczeniu COVID-19.

Dlatego proponujemy amantadynę jako nowy, tani, łatwo dostępny i skuteczny sposób leczenia COVID-19

– sugerują naukowcy.

Informację o tym badaniu udostępnił w mediach społecznościowych dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, gen. dyw. prof. dr hab. n. med.Grzegorz Gierelak. „Publikacja–ważny przyczynek w dyskusji–tylko i aż. Potwierdzona wynikami badań podstawowych propozycja użycia leku u chorych z #COVID19 z uwagą, że rozstrzygnięcie klinicznej skuteczności A. będzie możliwe po zakończeniu toczących się obecnie badań. Do tego czasu #SzczepimySię” – napisał Gierelak.

Artykuł nadesłano do pisma w grudniu ubiegłego roku, jednak został opublikowany dopiero teraz. O zdolności amantadyny do blokowania kanałów jonowych informowały już wcześniejsze prace. Jak dowodzą niezliczone przypadki potencjalnych leków na nowotwory i inne choroby, działanie zaobserwowane w warunkach laboratoryjnych nie oznacza jednak, że lek zadziała u chorego człowieka – zwracają uwagę eksperci.

Eksperci jak dotąd nie zalecają przyjmowania amantadyny w COVID-19.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

3 komentarze

 • Wyleczony AMANTADYNĄ

  3 grudnia, 2021 at 12:13 am

  Eksperci nie zalecają?
  A co to za eksperci?
  Ci zza biurka ministerstwa zdrowia? (Celowo mała literą)?
  Czy eksperci od księgowości?

  Nie pozwalają przepisywać, bo NIE DA SIE NA TYM ZAROBIC.

  Amantadyna działa. Górale recepty mają od WETERYNARZY

  ministrze zdrowia – WSTYD!

  Rado medyczna – WSTYD!

  Odpowiedz

 • Piotr

  4 grudnia, 2021 at 2:28 pm

  Dał Pan świadectwo i to jest ważne (!). Niejaki Niedzielski, którego zatrudnia premier, oraz cała tzw. „rada medyczna ” do tej pory udawali (ukrywali), przed społeczeństwem, że czegoś takiego jak ten lek, nie ma. Jeśli już jest, to ma niewielką skuteczność (sic!), a do tego może i niepożądane działanie. Nikt z tych osób nie pochylił się nad tym, co już chyba w marcu 2020r sygnalizował Pan dr Bodnar. Zamykali lasy, straszyli stosami trumień, z „nieba spadł nam” AN 225 Mrija z ratunkiem w….postaci maseczek. Tymczasem dr Bodnar CODZIENNIE LECZYŁ DZIESIĄTKI PACJENTÓW! I co…? Ano nic! Szef tej „rady starszych” orzekł w TVP1 (w sposób obraźliwy dla dra Bodnara), że ten „nie dochował protokołu” . Amantadyna, lek znany od z górą 30 lat, dedykowany na virusa grypy typu A, (pózniej dopiero na chorobę Parkinsona), który do chwili obecnej zażylo miliony ludzi. Tymczasem „rada starszych” szuka dziury w całym, czyli jak NIE LECZYĆ, pod pozorem „możliwych skutków ubocznych jej stosowania”. Dlaczego nie sprawdziliście ich w prosty sposób, zapytując pacjentów? To coś więcej niż skandal !!

  Odpowiedz

  • Agnieszka

   4 grudnia, 2021 at 3:31 pm

   W pkt!

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

cztery × 3 =