Włochy/ Instytut Zdrowia: nie ma dowodów, że Omikron wywołuje ciężką chorobę

Magdalena Targańska29 listopada, 20212 min

Nie ma nadal dowodów na to, że wariant Omikron powoduje cięższy przebieg choroby niż inne odmiany koronawirusa – ogłosił w poniedziałek włoski Instytut Służby Zdrowia w komunikacie. „Nie jest jeszcze jasne, czy odmiana ta jest bardziej zakaźna niż poprzednie, w tym Delta” – podkreślono.

Instytut w związku z pojawieniem się nowego wariantu zalecił oprócz szczepień, stosowanie tych samych kroków prewencyjnych, co w przypadku wcześniejszych wariantów. To, jak przypomniano, zachowanie dystansu co najmniej jednego metra, noszenie maseczki w miejscach zamkniętych oraz zatłoczonych, częste mycie rąk.

W komunikacie zaznacza się, że wszystkie warianty koronawirusa, włącznie z dominującą obecnie Deltą w wymiarze globalnym, mogą spowodować ciężki przebieg choroby lub śmierć, a niezbędne dla zmniejszenia tego ryzyka są szczepionki.

Prezes związku włoskich gmin Antonio Decaro poinformował, że burmistrzowie miast zwrócili się do rządu z wnioskiem o wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz od 6 grudnia do 15 stycznia.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk