Podwyżka akcyzy na alkohol – o ile i na jakie produkty?

Artykuł Sponsorowany29 listopada, 20217 min

Akcyza, czyli podatek akcyzowy, jest podatkiem pośrednim, zresztą podobnie jak podatek od towarów i usług. W przyszłym roku planowany jest 10% wzrost akcyzy na alkohol i papierosy. Co dokładnie oznacza wzrost akcyzy i kiedy jest on przewidziany?

Od kiedy wzrost akcyzy na alkohol?

Przyjęta nowelizacja ustawy przewiduje podniesienie akcyzy na używki, takie jak alkohole oraz papierosy o 10%. Ponadto zaproponowano powstanie Mapy Akcyzowej, czyli harmonogramu zmian stawek podatku w kolejnych latach, po 5% w latach od 2023 do 2027 – w przypadku alkoholu i po 10% w latach 2023-2027 – w przypadku tytoniu do palenia, papierosów oraz wyrobów nowatorskich. Propozycje Ministerstwa Finansów są odpowiedzią wobec pojawiających się coraz częściej dyskusji na temat zmian wysokości akcyzy na wyroby tytoniowe oraz napoje alkoholowe. Od 1 stycznia 2022 roku nastąpi podwyżka:

  • stawki akcyzy na alkohol etylowy, wino, piwo, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie o 10%. Warto wiedzieć, że planowana podwyżka nie obejmie perry i cydru o zawartości alkoholu do 5% obj.;
  • minimalnej stawki akcyzy na tytoń i papierosy, z 100% do 105% całkowitej wartości akcyzy;
  • stawki akcyzy na tzw. wyroby nowatorskie, czyli podgrzewany tytoń, przez podniesienie stawki o 100%.

Zostanie także wprowadzona stawka minimalna akcyzy na tytoń do palenia 100 % całkowitej kwoty akcyzy.  Aktualne ceny alkoholu najlepiej śledzić gazetka Biedronki na gazetkowo.pl.

Specjalna Mapa Akcyzowa

Przyjęta ustawa przewiduje także wprowadzenie tak zwanej „Mapy Akcyzowej”, czyli harmonogramu zmian stawek akcyzy, które zostały zaplanowane na najbliższe pięć lat od 2022 roku do 2027 roku. Mapa Akcyzowa jest rozwiązaniem wprowadzonym w ostatnich latach, w wielu państwach Unii Europejskiej, takich jak np.: Niemcy czy Czechy. Harmonogram zmian stawek akcyzy był w tych krajach bardzo dobrze przyjęty przez producentów oraz dystrybutorów towarów akcyzowych, ponieważ umożliwia on z wyprzedzeniem przygotować się do nadchodzących zmian w prawie. Dodatkowo pozwala on także efektywnie kształtować politykę cenową.

Podgrzewany tytoń, czyli tak zwane wyroby nowatorskie opodatkowuje już 19 państw, zrzeszonych w Unii Europejskiej. Polska do tej pory ma wśród nich zdecydowanie najniższą stawkę. Jest to efekt realizowanych w ostatnich latach podwyżek akcyzy na te używki w innych krajach Unii Europejskiej. Doskonałym przykładem są  nasi zachodni sąsiedzi -Niemcy, gdzie akcyza na alkohole wzrosła aż dziewięciokrotnie w ostatnim roku.

Przewidywany wzrost cen alkoholu oraz wyrobów tytoniowych w 2022 roku

Wzrost stawki akcyzy od 1 stycznia 2022 roku może spowodować większe ceny alkoholu oraz wyrobów tytoniowych. Według prognoz w 2022 roku w stosunku do poprzedniego ma nastąpić:

  • Wódka 40 % – wzrost opodatkowania butelki półlitrowej o około 1,50 zł;
  • Piwo – wzrost opodatkowania puszki półlitrowej o około 6 gr;
  • Wino – wzrost opodatkowania na butelce 0,75 l o około 16 gr;
  • Papierosy – wzrost opodatkowania za opakowanie 20 sztuk papierosów o około 30 gr;
  • Wyroby nowatorskie – wzrost opodatkowania za paczkę około 1 zł.

Nowelizacja ustawy przewiduje także, że podwyżka akcyzy na alkohole oraz papierosyzwiększy dochody budżetu naszego państwa o nawet 2,03 mld zł w 2022 roku oraz łącznie o 103,7 mld zł w czasie 10 lat. Więcej informacji o aktualnych cenach alkoholi znajduje się Gazetka Kauflandu na gazetkowo.pl

Udostępnij:

Artykuł Sponsorowany

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk