Omikron wzbudza strach. Prewencyjne zamknięcia granic

Karol Kwiatkowski28 listopada, 20215 min

Izrael jest pierwszym krajem, który całkowicie zamknął swoje granice w związku z pojawieniem się wariantu Omikron. Szwajcaria w sobotę rozszerzyła wymagania dotyczące kwarantanny dla podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii, Czech, Holandii, Egiptu i Malawi. A to tylko dwa państwa z wielu, które prewencyjnie ograniczają ruch obywateli.

Mimo że, eksperci WHO, którzy badają ewolucję Covid-19 ogłosili, że ustalenie, jak wysoce zakaźny jest Omikron i jak ciężką chorobę może wywołać, zajmie „kilka tygodni”, to część państw prewencyjnie zamyka granice lub ogranicza loty z Afryki.

Premier Izreala Naftali Bennett oświadczył w sobotę, że w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa od niedzieli wieczorem Izrael zamyka granice dla cudzoziemców, zakaz potrwa 14 dni.

Obywatele Izraela,powracający z zagranicy zobowiązani są do zdania testu PCR po powrocie do kraju i kwarantanny. Zaszczepieni i zdrowi Izraelczycy przejdą trzydniową kwarantannę, nie zaszczepieni będą w samoizolacji przez siedem dni,pod warunkiem, że wynik drugiego testu na koronawirusa będzie negatywny, zadecydował rząd.

W piątek Szwajcaria zakazała bezpośrednich lotów z RPA i państw sąsiednich z powodu wykrycia nowego wariantu COVID-19, a także nałożyła ograniczenia na podróże z innych krajów, w tym z Hongkongu, Izraela i Belgii.

Dwa przypadki nowego wariantu koronawirusa Omikron wykryto również w Bawarii i we Włoszech, sąsiadujących ze Szwajcarią, ale Szwajcaria do tej pory nie nałożyła ograniczeń w podróżowaniu do krajów, z którymi graniczy.

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił w sobotę nowe restrykcje, mające spowolnić rozprzestrzenianie się wariantu Omikron, w tym obowiązek wykonania testu PCR przez podróżnych przyjeżdżających do kraju i nakaz izolacji do czasu uzyskania wyniku. Wcześniej władze poinformowały o wykryciu pierwszych w kraju przypadków nowego wariantu koronawirusa.

Tajlandia zapowiedziała w sobotę wprowadzenie od początku grudnia zakazu wjazdu na jej terytorium osobom podróżującym z ośmiu krajów afrykańskich, które określiła jako źródło wysokiego ryzyka rozprzestrzenia się nowego wariantu koronawirusa Omikron.

Poczynając od poniedziałku 29 bm.Stany Zjednoczone wprowadzą zakaz przekraczania swojej granicy dla przybywających z 8 krajów afrykańskich w związku z wykryciem w Afryce Południowej bardziej zaraźłiwego wariantu koronawirusa, nzwanego Omikron – oświadczył w piątek prezydent Joe Biden.

Linie lotnicze zwróciły uwagę, że „wszelkie decyzje dotyczące restrykcji międzynarodowych podróży powinny mieć podstawy naukowe”, a tym wypadku ich nie ma.

Jednak eksperci ds. wirusologii na całym świecie są zgodni, że nowy wariant koronawirusa, który otrzymał nazwę Omikron i został odkryty w RPA, stanowi kolejne poważne zagrożenie w trwającej od niemal dwóch lat światowej pandemii koronawirusa, mimo że nie ma żadnych badań naukowych tego wariantu.

Czy to element nakręcanie spirali strachu przez sanitarystów? Czy realne zagrożenie?

Zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk