Jaka jest korelacja wskaźnika przypadków COVID-19 i zaszczepienia?

Karol Kwiatkowski28 listopada, 20213 min

Dzisiaj korelacja wskaźnika przypadków COVID-19 i zaszczepienia jest już silna – napisał w sobotę w mediach społecznościowych Marek Sobolewski, statystyk zajmujący się analizą danych medycznych.

„Skupiam się na liczbie przypadków, bo to one wpływają na nasze życie codzienne – kwarantanna (dzisiaj 744 tys. osób!!), nauka zdalna, mini-lockdowny, etc. Dziękuję za WSZYSTKIE uwagi (krytyczne też)” – dodał.

Kilka dni temu Sobolewski stwierdził, że „Korelacja, którą można określić jako „zbliżoną” do istotnej statystycznie. Choć formalnie p>0,05, ale blisko. Biorąc pod uwagę sezonowość infekcji za kilka dni wykres może wyglądać inaczej, ale na teraz może jakaś nagroda dla świętokrzyskiego przynajmniej”.

W ciągu doby wykonano ponad 105,1 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym prawie 36,4 tys. antygenowych – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Wykryto 26 tys. 182 zakażenia koronawirusem.

Resort poinformował w sobotę, że przebadano dotąd 24 mln 217 tys. 580 próbek pobranych od 23 mln 771 tys. 744 osób. Z kolei dzienna liczba testów antygenowych wyniosła 36 tys. 373.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali takie uprawnienie, zlecili 5 mln 206 tys. 741 badań.

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 3 mln 487 tys. 254 przypadki. Zmarło 82 tys. 986 osób z COVID 19.

Z wykresów Sobolewskiego jasno wynika, że im większy stopień zaszczepienia w danym województwie tym więcej przypadków zakażenia COVID na 100 tys. mieszkańców. Kilka dni temu ta korelacja nie była aż tak wyraźna. Poczekajmy z daleko idącymi wnioskami na dane z nadchodzącego tygodnia.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

piętnaście − sześć =