Holandia/ Kolejny lockdown mimo, że zaszczepionych jest 90 proc. dorosłych

Karol Kwiatkowski27 listopada, 20214 min

Premier Mark Rutte poinformował w piątek wieczorem o wprowadzeniu na trzy tygodnie blokady w Holandii. Będzie ona obowiązywała od najbliższej niedzieli a jej powodem jest gwałtowny wzrost zachorowań na koronawirusa. Rutte twierdzi, że popełnił wcześniej błąd i blokada powinna zostać wprowadzona wcześniej.

Premier powiedział, że rok temu w podobnym okresie także liczba zachorowań na koronawirusa gwałtownie rosła. „Jest jednak różnica, wtedy nie byliśmy zaszczepieni. Trzeba to zrobić dla siebie i innych” – mówił szef gabinetu.

„Nowe zasady wzbudzą frustrację, ale nie mamy wyjścia” – powiedział premier i poinformował, że od najbliższej niedzieli utrzymane zostaną wszystkie wcześniejsze obostrzenia oraz dojdą kolejne.

Nadal trzeba będzie okazywać przepustkę sanitarną przed wejściem do restauracji, kina, klubu lub siłowni. Jednocześnie wszystkie sklepy, zakłady usługowe oraz imprezy muszą być zamknięte już o godzinie 17.00. Supermarkety mogą jednak funkcjonować do 20.00.

Zawody sportowe mogą się nadal odbywać, ale bez udziału publiczności. Rząd zaleca także, aby powstrzymać się z wyjazdami wakacyjnymi oraz pracować w domach. Maseczki należy nosić we wszystkich miejscach publicznych. Obowiązuje także zasada utrzymania 1,5 m dystansu społecznego.

Premier zapowiada także szeroki pakiet wsparcie finansowego dla firm, które ucierpią wskutek kolejnej blokady. „To będzie hojne i praktyczne” – zapewniał Rutte. Nie padły żadne kwoty, jednak dziennik „De Telegraaf” informuje, że chodzi o kwotę powyżej 2 mld euro.

Ze względu na tłumy gromadzące się w centrum Hagi, niedaleko miejsca, gdzie odbywała się konferencja prasowa, burmistrz miasta wydał nakaz nadzwyczajny. Policja może stosować prewencyjne przeszukiwania, zakazano też wszelkich zgromadzeń.

W środę padł nowy rekord zakażeń koronawirusa w Niderlandach, tego dnia wykryto 23 789 zakażeń, najwięcej od początku pandemii – podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM). Cała Holandia jest oznaczona kolorem ciemnoczerwonym na europejskiej mapie zagrożenia koronawirusem.

W piątek minister zdrowia Hugo de Jonge ogłosił też zakaz lotów z krajów południowej części Afryki. Powodem jest nowy wariant Covid-19, który rozprzestrzenia się w sześciu krajach afrykańskich, a któremu WHO nadała nazwę Omikron.

Ograniczenia wchodzą w życie w trybie natychmiastowym. Zakaz lądowania dotyczy lotów z RPA, Botswany, Eswatini, Lesotho, Namibii i Zimbabwe.

Minister podkreśla, że nie zaobserwowano jeszcze występowania mutacji wirusa w Niderlandach, ale niepokoi go szybkość jego rozprzestrzeniania w Afryce.

W Holandii w pełni zaszczepione jest ponad 72 proc. populacji, natomiast w grupie wiekowej powyżej 18 roku życia zaszczepione jest 90 proc.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk