Botswana/ Pierwsze cztery przypadki mutacji Omikron wykryto u osób zaszczepionych

Karol Kwiatkowski27 listopada, 20212 min

Wariant B.1.1529, który nazwano szczepem Omikron, został wykryty 22 listopada w Botswanie u osób w pełni zaszczepionych. Potwierdza to w oświadczeniu Kereng Masupu, koordynator prezydenckiej grupy zadaniowej Covid-19.

Naukowcy podkreślają, że nowe zagrożenie nadchodzi w czasie, gdy wiele państw otwiera swoje granice dla międzynarodowych podróżnych, a Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że Europa pozostaje „w mocnym uścisku” pandemii. Prognozy WHO przewidują do 1 marca 2022 roku śmierć kolejnych 2,2 mln osób chorych na Covid-19.

WHO podała, że w skali globu odnotowano dotąd nieco poniżej 100 przypadków wariantu Omikron, głównie w RPA i Botswanie.

Eksperci WHO, którzy badają ewolucję Covid-19, zebrali się w piątek, aby określić, czy nowy wariant należy uznać za „niepokojący”, czy „interesujący”. Ogłosili, że ustalenie, jak wysoce zakaźny jest Omikron i jak ciężką chorobę może wywołać, zajmie „kilka tygodni”.

Decyzje o zawieszeniu lotów z południa Afryki podjęły w piątek między innymi władze Maroka, Wielkiej Brytanii, Izraela, Francji, Włoch, Austrii, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Danii i Filipin. W USA trwają konsultacje w tej sprawie. (PAP, Bloomberg)

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk