Wąsik: Polska udziela azylu uchodźcom, ale nie imigrantom

Nasza Polska26 listopada, 20216 min

Polska udziela azylu uchodźcom, ale nie imigrantom, którzy przybywają tutaj po to, żeby w Unii Europejskiej brać zasiłek. Takie są zasady, że udziela się azylu osobom, którym w kraju zamieszkania grozi niebezpieczeństwo, więzienie, wojna, prześladowania – powiedział w piątek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Podczas piątkowej rozmowy w Polskim Radio 24 wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik podsumował czwartkowe wydarzenia, związane z sytuacją na granicy.

„Noc minęła podobnie jak poprzednia, czyli był ten sam poziom parcia na granicę. Niemniej jednak chciałbym tu podkreślić inne elementy, które się pojawiły i które są nowe. Mieliśmy problem z migrantami nie tylko na granicy białoruskiej, ale także w ośrodku, w którym trzymamy osoby, które ubiegają się o pobyt stały w Polsce” – powiedział Wąsik.

Przypomniał, że chodzi o ośrodek Straży Granicznej w Węgrzynie, w którym w czwartek doszło do buntu. „Grupa ponad 100 imigrantów rozpoczęła demolować budynki w których mieszkają, wybijała szyby, wyrywała kraty, niszczyła sprzęty, domagając się albo wolności, albo lepszych warunków, albo przejścia do Niemiec, albo deportacji do Iraku” – podał wiceszef MSWiA. „Do tych stu osób dołączyła reszta osób tam przebywających. Doszło do potężnego zamieszania, ranny został jeden strażnik graniczny, uderzony stołkiem” – dodał.

„Chciałem zapewnić, że Straż Graniczna razem z Policją, która udzieliła pomocy, szybko zapanowały nad tą sytuacją. Najbardziej krewcy prowodyrzy zostali zatrzymani. Sytuacja została uspokojona” – podsumował. Zaznaczył też, że są oczywiście spore straty materialne, które w tej chwili są szacowane.

Jak zaznaczył, „w tym ośrodku przebywają mężczyźni w wieku 20-30 lat, są to osoby, które zazwyczaj trafiały do Polski bez paszportu, w których telefonach ujawniano mnóstwo niepokojących informacji na temat chociażby związków z terroryzmem. „Musimy przede wszystkim ustalić ich tożsamość” – powiedział Wąsik. „Znajdują się w ośrodku decyzją polskiego sądu. To nie jest decyzja Straży Granicznej” – podkreślił.

„Polska udziela azylu uchodźcom, ale nie imigrantom, którzy przybywają tutaj po to, żeby w Unii Europejskiej brać zasiłek. Takie są zasady, że udziela się azylu osobom, którym w kraju zamieszkania grozi niebezpieczeństwo, więzienie, wojna, prześladowania” – podkreślił wiceszef MSWiA, tłumacząc, że zawsze odpowiedzialność za osobę, która trafia na dany obszar bierze kraj, do którego jako pierwszego, ta osoba trafiła. „W związku z tym te osoby powinny być zaopiekowanie przez Polskę. Polska wzięła na siebie pewne zobowiązania” – podkreślił.

Odniósł się też do propozycji, żeby otworzyć granicę i przepuścić migrantów do Niemiec. „To nie jest takie proste jak mówią niektórzy, żeby otworzyć korytarz i niech sobie pójdą do Niemiec. Jeśli postawią nogę na polskiej ziemi to my jesteśmy za nich odpowiedzialni” – zaznaczył. Wspomniał też, że Niemcy wyciągnęli wnioski z kryzysu w 2015 roku i uznali, że otwarcie granic dla migrantów było potwornym błędem.

Przypomniał też sytuację z 2016 roku, kiedy rząd Platformy Obywatelskiej pani Ewy Kopacz zobowiązał się do przyjęcia 7 tysięcy osób, które nielegalnie trafiły do UE. „Każdy wójt, burmistrz i prezydent miasta otrzymał wtedy od swojego wojewody pismo, w którym pytano, ile mieszkań może przeznaczyć na potrzeby migrantów” – powiedział. „Ta polityka została skompromitowana dzięki temu, że w Polsce nastąpiła zmiana władzy. Rząd PiS wraz z Węgrami doprowadził do tego, że te obowiązkowe przyjęcia migrantów zostały unieważnione” – zaznaczył. (PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

14 − dziewięć =