PolitykaPolskaOchojska: rząd potrzebował konfliktu, żeby pokazać jak to broni granicy

Karol Kwiatkowski23 listopada, 20214 min

To haniebna i bardzo nieodpowiedzialna wypowiedź – powiedziała we wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek odnosząc się do słów europosłanki, założycielki PAH Janiny Ochojskiej, według której „rząd potrzebował konfliktu, żeby pokazać jak to broni granicy”.

Witek została zapytana w Polsat News o poniedziałkowe słowa Ochojskiej w TVN24. Ochojska, cytowana później w mediach, mówiła, że migranci z Bliskiego Wschodu przybyli do granic Polski „z jakąś nadzieją”. „My im tę nadzieję odebraliśmy” – dodawała. Jak oceniała „rząd potrzebował konfliktu, żeby pokazać jak to broni granicy”. „Nie trzeba było jej bronić, bo nikt jej nie atakował. (…) Uchodźcy forsowali granicę, ale oni chcieli złoży wnioski o azyl. Wyolbrzymiono tę sytuację” – wskazywała.

Ochojska skomentowała też wydarzenia z ubiegłego tygodnia, kiedy imigranci instruowani przez białoruskie służby kamieniami zaatakowali polskich funkcjonariuszy. Jak mówiła, to prawda, że taki atak nastąpił, ale nie wiemy, kim były te osoby, które rzucały kamienie. „Podobno to między innymi byli również ludzie z białoruskich służb specjalnych. Ale nawet jeśli to byli tylko uchodźcy… od czasu Usnarza wydarzyło się tak wiele rzeczy, że ci ludzie mogli po prostu stracić nerwy” – powiedziała europosłanka. „To była mniejszość i tych kamieni nie było znowu tak wiele” – stwierdziła Ochojska, dodając, że „nie chce lekceważyć tego ataku”.

„To haniebna i bardzo nieodpowiedzialna wypowiedź pani europoseł Ochojskiej. Jak gdyby nie wiedziała, co się naprawdę dzieje na granicy polsko-litewsko-łotewsko-białoruskiej, bo to są te trzy granice. Moim zdaniem to skandaliczna wypowiedź” – powiedziała Witek.

Zaznaczyła, iż „to, że mamy do czynienia z wojną hybrydową jest zupełnie nową sytuacją”. „To nie są uchodźcy, którzy uchodzą przed prześladowaniami. To są migranci celowo sprowadzani przez Łukaszenkę i celowo zachęcani, by forsowali granice Polski, Litwy i Łotwy” – wskazała.

„Nikt tych ludzi nie zostawia bez pomocy. Wszystkim, którym pomoc jest potrzebna, którym się uda przedrzeć na naszą stronę, wszystkim jest taka pomoc medyczna udzielana” – podkreśliła Witek. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 × 2 =