Na Jasnej Górze rozpoczyna się 390. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Karol Kwiatkowski18 listopada, 20214 min

Na Jasnej Górze w czwartek rozpocznie się 390. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wśród podjętych tematów będą m.in. wizyta ad limina apostolorum, XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów oraz konstytucja apostolska „Pascite gregem Dei” (Paście owczarnię Bożą).

Dwudniowe obrady biskupów rozpoczną się w czwartek, w godzinach popołudniowych. Jedną z głównych kwestii będzie omówienie wizyty ad limina apostolorum, którą biskupi odbyli w czterech grupach od 4 do 29 października – czytamy w komunikacie Biura Prasowego Episkopatu.

Jego autorzy poinformowali, że w czasie obrad podjęty zostanie również temat Synodu Biskupów, który pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, został zainaugurowany w Rzymie 9 i 10 października, a we wszystkich diecezjach na świecie – 17 października.

„Koordynatorem prac synodalnych w Kościele w Polsce jest przewodniczący Rady Apostolstwa Świeckich Konferencji Episkopatu Polski bp Adrian Galbas. Podczas zebrania Episkopatu głos zabierze również prof. Aleksander Bańka, który wziął udział w rozpoczęciu synodu” – zaznaczyli.

W związku z trwającym Rokiem Rodziny Amoris Laetitia, jednym z punktów obrad będą sprawy rodziny. Podejmowane inicjatywy przedstawi przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel oraz dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin ks. Przemysław Drąg.

Jednym z zaproszonych gości 390. zebrania plenarnego KEP będzie też dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce ks. Maciej Będziński. „Jego obecność będzie związana z przypadającymi w 2022 roku jubileuszami: 400-leciem powołania do życia Kongregacji Ewangelizacji Narodów, 200-leciem powstania Dzieła Rozkrzewiania Wiary oraz 100. rocznicą podniesienia Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Dzieła św. Piotra Apostoła i Dzieła Misyjnego Dzieci do rangi dzieł papieskich” – czytamy w komunikacie.

Według jego autorów wśród kwestii prawnych, które zostaną poruszone na Jasnej Górze, znajdzie się m.in. konstytucja apostolska „Pascite gregem Dei” (Paście owczarnię Bożą), która wchodzi w życie 8 grudnia br. Na jej mocy papież Franciszek ogłosił nowy tekst księgi VI Kodeksu Prawa Kanonicznego, zawierający przepisy dotyczące sankcji karnych w Kościele. Mówi ona m.in. o karaniu sprawców wykorzystywania seksualnego małoletnich, czy przestępstw gospodarczych.

Oprócz aktualnych spraw związanych z życiem Kościoła w Polsce, podczas zebrania biskupów odbędą się wybory do niektórych gremiów Konferencji Episkopatu Polski.

Zebranie zakończy się w piątek wczesnym popołudniem. Po obradach planowana jest publikacja komunikatu końcowego, a także konferencja prasowa dla dziennikarzy około godziny 14.00.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk