Kaczyński o reformie sądownictwa: mam nadzieję, że dojdzie do uzgodnień z prezydentem

Karol Kwiatkowski16 listopada, 202113 min

Wszystkie propozycje w tej dziedzinie jak i w wielu innych są uzgadniane z prezydentem, mam nadzieję, że tutaj też do tych uzgodnień dojdzie – mówił wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany o projekt zmian dotyczących sądownictwa.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaprezentował w poniedziałek założenia projektu zmian dotyczących organizacji sądów powszechnych.

Chodzi przede wszystkim o spłaszczenie struktury sądownictwa powszechnego. Obecnie funkcjonuje 318 sądów rejonowych, 46 sądów okręgowych, 11 sądów apelacyjnych. Według resortu sprawiedliwości po reformach miałoby powstać 79 okręgów sądowych z sądami oraz 20 sądów regionalnych; ma być jedno stanowisko sędziowskie – sędziego sądu powszechnego; sędzia będzie powołany tylko raz i będzie miał prawo do orzekania w obu instancjach.

Kaczyński w Polskim Radiu 24 był pytany o doniesienia, że niektóre elementy tej reformy wywołują sprzeciw prezydenta Andrzeja Dudy.

„Wiemy, że po tym doświadczeniu z wetem, wszystkie propozycje w tej dziedzinie, i w wielu innych także, są uzgadniane z panem prezydentem i mam nadzieję, że tutaj też do tych uzgodnień dojdzie” – odpowiedział.

„To była taka pierwsza prezentacja, będziemy rozmawiać” – zapewnił Kaczyński.

W 2017 r. prezydent zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym i nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zastrzeżenia prezydenta dotyczyły m.in. uprawnień, jakie zawetowana ustawa o SN nadawała Prokuratorowi Generalnemu (PAP)

autor: Rafał Białkowski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

Leave a Reply

Koszyk